Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Premier Kopacz podpisała pakiet pomocy suszowej

Obrazek

Premier Ewa Kopacz podpisała pakiet pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Oznacza to, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 11 września będzie można składać wnioski o zatwierdzoną przez rząd pomoc finansową.

Bartłomiej Czekała10 września 2015, 09:37

Do tego faktu odniósł się wczoraj podczas spotkania z rolnikami minister Marek Sawicki.

– Premier Kopacz podpisała właśnie dwa ważne dokumenty. Pierwszy z nich to pakiet pomocy suszowej, a drugi to program pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Droga do uzyskania rekompensat finansowych stoi więc otworem – tłumaczył minister Sawicki.

Szef resortu rolnictwa podkreślił jednak, że 480 milionów złotych na ten cel nie zrekompensuje wszystkich strat.

– Postaramy się pomóc na tyle na ile można, ale budżet państwa nie jest z gumy. Staramy się także uzyskać pomoc z Brukseli. Komisja Europejska położyłana stół 500 mln euro, ale trzeba pamiętać, że to pieniądze przeznaczone dla wszystkich 28 państw i jeszcze nie wiadomo czy na ten fundusz „załapią” się rolnicy poszkodowani przez suszę. Walczymy o to i czekamy na następne posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa – powiedział Marek Sawicki.

Wnioski o przyznanie pomocy z tytułu strat spowodowanych przez suszę w uprawach można składać w biurach powiatowych ARiMR od piątku 11 września do środy 30 września. Wielu rolników obawiało się, że nawet jeżeli komisje zdążą oszacować straty i przygotować protokoły, to nie zdąży ich zatwierdzić wojewoda, co jest warunkiem ich ważności. Wczoraj jednak na stronie internetowej ARiMR pojawiła się informacja, że "przy ubieganiu się o pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z tegoroczną suszą nie jest wymagana adnotacja wojewody na tych protokołach". ARiMR podaje, że do wniosku o przyznanie pomocy suszowej rolnicy zobowiązani są załączyć kopię protokołu szacowania strat. A zatem rolnik po podpisaniu swojego protokołu powinien poprosić gminną komisję o wydanie jego kopii, którą złoży w ARiMR, a oryginał protokołu zostanie przekazany do podpisu wojewodzie.

oprac. bcz na podstawie MRiRW i ARiMR
Fot. KPRMPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)