Prezydent Duda: Rolników trzeba potraktować jak przedsiębiorców

Tydzień temu pisaliśmy o rządowej propozycji „Tarczy antykryzysowej”, która została przygotowana w celu zminimalizowania negatywnych skutków gospodarczych dla mikro- i małych przedsiębiorstw, spowodowanych przez pandemię koronawirusa. Pytaliśmy wtedy: a co z rolnikami? Jakie wsparcie rząd dla nich przeznaczy? Dziś wiemy nieco więcej.
– Polscy rolnicy, nie tylko ci, którzy prowadzą produkcję rolną wielkotowarową, ale i ci, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne, często zatrudniając kilku pracowników, aby oni zostali potraktowani przedsiębiorcy. To jest bardzo ważne. Tutaj też utrzymują się rodziny, też są pracownicy i te zasady, które są przygotowywane i dla samozatrudniających się przedsiębiorców, małych i wielkich przedsiębiorców, aby mogły być także dostępne dla przedsiębiorców - mówił Prezydent Andrzej Duda.
Zapewnił, że pamięta o tym nie tylko on, ale i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Prezydent @AndrzejDuda: Rolników należy potraktować jak przedsiębiorców#koronawirus #koronawiruspolska #wieszwięcej #TarczaAntykryzysowa pic.twitter.com/TxfJAVx7TJ
— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) March 23, 2020
Zaznaczył, że jednym z rozwiązań jest zawieszenie składek na KRUS na kwartał, analogicznie do rozwiązań przewidzianych dla przedsiębiorców dotyczących składek na ZUS. Zaznaczył, że o dalszych szczegółach informacji będzie udzielać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rządowy pakiet rozwiązań mających ograniczyć skutki dla gospodarki z powodu epidemii koronawirusa, jest konsultowany. Z dotychczasowych informacji wynika, że pakiet pod koniec tygodnia, najprawdopodobniej w najbliższy piątek, ma być rozpatrywany przez Sejm.
W sobotę Prezydent Duda poinformował, że projekt uwzględni także rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.
oprac. bcz
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, TVP Info
Fot. KPRP