Czytasz 1 z 3 darmowych artykułów
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Przedstawicielom krajów o większej strukturze gospodarstw takich jak: Czechy, Słowacja i Estonia nie podobają się propozycje Komisji Europejskiej polegające na ograniczeniu wsparcia dla większych gospodarstw. Chodzi tu gównie o limitowanie płatności i ich degresywność, ponieważ ich konkurencyjność byłaby wtedy mocno ograniczona.
W wielu przypadkach szefowie rolniczych organizacji zwracali uwagę na to, że zapomina się o aspekcie produkcyjnym, a w dużym stopniu mówi się o działalności na rzecz środowiska naturalnego. Na razie jednak brakuje konkretów w jaki sposób te wysiłki dla dóbr publicznych będą wynagradzane w nowej WPR.
Propozycja KE = mało konkretów
r e k l a m a
Z dyskusji można było wywnioskować, że większą odpowiedzialność za realizację celów WPR będą musiały przejąć kraje członkowskie i jednocześnie w ich rękach będą elementy jej uproszczenia. Okazuje się, że w wielu krajach regionu Trójmorza bardzo istotne jest wsparcie dla mniejszych gospodarstw. Andreas Turner z austriackiej izby rolniczej podkreślał, że w jego kraju wsparcie dla małych gospodarstw, zwłaszcza tych gospodarujących na trudnych rolniczo terenach, jest kluczowe dla utrzymania rozwoju wsi. 20% austriackich gospodarstw zajęło się produkcją ekologiczną, wielu rolników przechodzi na sprzedaż bezpośrednią i drogą do utrzymania farm jest wielokierunkowa działalność ich właścicieli, także poza produkcją rolniczą.
Rolnictwo zrównoważone, czyli jakie?
Polecany artykuł

Sachajko: rząd robi za mało, by pomóc rolnikom
Poza tym przedstawiciele 12 krajów Trójmorza domagali się aby WPR była bardziej wspólnotowa aby żeby rolnicy w krajach tzw. starej i nowej Unii mieli równe warunki i równe szanse rozwoju oraz by nowe pomysły na programy krajowe nie doprowadziły do renacjonalizacji polityki rolnej, które może doprowadzić do powstania Unii dwóch prędkości.
Deklaracja wspólnych działań

Rolnictwo precyzyjne od A do Z

Wśród zaproszonych gości i prelegentów byli m. in. Pekka Pesonen – sekretarz generalny COPA/COGECA, Ewa Lach - wiceminister rolnictwa. Martijn Homan, doradca rolny Polski, Czech i Słowacji ambasady Republiki Holandii w Polsce. prof. Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Matthew Frost, szef firmy Bayer na Polskę i Kraje Bałtyckie. Panele dyskusyjne podczas spotkania prowadził Karol Bujoczek, redaktor naczelny „top agrar Polska.
bk, współpraca bcz
Widziałeś już nasze video "Rolnicy podsumowują 2020 rok"?
Galeria zdjęć








✕
r e k l a m a
r e k l a m a