Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy muszą zgłaszać straty suszowe na nowych zasadach. Jakich?

Obrazek

Z ostatnich raportów IUNG wynika, że susza rolnicza wystąpiła w niemal całym kraju. Na ewentualną pomoc suszową będą mogli liczyć rolnicy, którzy mają wykupione ubezpieczenie. Na dodatek zmieniły się zasady zgłaszania i szacowania strat wywołanych przez suszę. Jak obecnie wygląda ten proces? 

Aneta Lewandowska22 lipca 2021, 13:21

W ubiegłym roku pożegnaliśmy gminne komisje szacujące straty na rzecz elektronicznego szacunku strat. Korzystając z Profilu Zaufanego, rolnik może za pomocą aplikacji złożyć wniosek o rekompensatę z tytułu wystąpienia suszy w uprawach objętych ubezpieczeniem. Przypomnijmy, jak wygląda ten proces.

Od rolnika

Jakie dane uzupełnia gospodarz:

 • zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie;

 • liczbę zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym;

 • koszty poniesione w produkcji zwierzęcej z powodu niezebrania plonów: wysokość kosztów nie może przekraczać wysokości szkód spowodowanych przez suszę w uprawach producenta rolnego na paszę dla bydła, świń, owiec lub kóz i wartości produkcji zwierzęcej.

W tym przypadku hodowcy bydła, świń, owiec lub kóz mogą wykazać straty podwójnie: po pierwsze, ponieważ stracili plon, po drugie, ponieważ ponieśli dodatkowy koszt zakupu pasz. Lista upraw dotkniętych suszą, w których straty naliczymy podwójnie, do pobrania tutaj.

Szacowanie elektroniczne

Aplikacja ma szacować straty w ten sam sposób, w jaki robiły to komisje, ale automatyzacja nie przewiduje możliwości odwołania się od wyników. MRiRW tłumaczy to faktem, że rzeczywiste straty byłyby możliwe do obliczenia na podstawie szczegółowej rachunkowości gospodarstwa i sprawozdań finansowych; w wyniku braku takiej dokumentacji pozostają szacunki.

Jak liczy aplikacja?

Korzystając z baz danych, system szacuje straty. Na czym się opiera?

1. Dane z ARiMR – eWniosek Plus, czyli zgłoszenia na dopłaty bezpośrednie, oraz dane z IRZ Plus czyli liczba zwierząt

2. Dane z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG) – zasięg i procent strat w uprawach na podst. Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (czyli warunki pogodowe i podatność gleby na suszę):

 • Klimatyczny bilans wodny (KBW) z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

 • Dane radarowe IMGW z sieci radarowej POLRAD: meteorologiczne radary naziemne dostępne w rozdzielczości 1x1 km

 • Dane z cyfrowej mapy glebowo-rolniczej, czyli retencja wodna różnych kategorii agronomicznych gleb

 • Dane dotyczące opadów atmosferycznych

 • Ewapotranspiracji (parowanie wody z gleby i roślin)

 • Granice wszystkich gmin Polski

 • Granice działek ewidencyjnych

 • Weryfikacja w oparciu o inne czynniki: poprawność agrotechniki (dobór stanowiska dla uprawy, termin siewu, sadzenia, gęstość siewu, głębokość siewu, dawka i termin nawożenia, skład chemiczny nawozów, płodozmian, system uprawy roli, termin wykonania zbioru oraz sposób jego wykonania).

Straty zgłoszone, ale…

Jeśli producent rolny we wniosku o szacowanie strat spowodowanych suszą poda wyższą wysokość strat, niż wysokość ustaloną przez IUNG – system policzy straty zgodnie z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej. Co jeśli IUNG poda wyższą wartość strat niż rolnik, tej informacji MRiRW już nie podaje.

Producent rolny może kilkukrotnie uzupełniać straty w uprawach w miarę obejmowania ich suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej. Ostatnie zgłoszenie należy potwierdzić  podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym, nie później niż do 15 października. Podpisanego wniosku nie można później zmieniać.

Aplikacja tworzy protokół jeżeli szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. W przypadku, gdy szkody nie przekraczają 30%, wniosek jest odrzucony z liczbowym wyjaśnieniem.

Instrukcja założenia profilu dostępna jest tutaj.

al na podst. mrirw
fot. mrirwPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)