Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy protestują w Brukseli. Domagają się konkretnych działań w sprawie napływu produktów rolnych z Ukrainy

Obrazek

Rolnicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej protestują dziś w Brukseli przed siedzibą Komisji Europejskiej. Domagają się m. in. rozwiązania problemów z nadmiernym importem zbóż, rzepaku, kukurydzy i innych płodów rolnych z Ukrainy. Do protestujących wyszedł unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski i zaprosił przedstawicieli na rozmowy.

Justyna CzupryniakBartłomiej Czekała23 maja 2023, 16:11
Protest zapowiadany był już dawno, a jego organizatorem z ramienia Polski była Krajowa Rada Izb Rolniczych. Także spora grupa rolników zrzeszonych w NSZZ Solidarność RI pojawiła się w Brukseli. Wielu producentów rolnych na własną rękę organizowało też przejazd samochodami, by rolnicze postulaty i żądania wybrzmiały w siedzibie Komisji Europejskiej.

Wspólne postulaty protestujących


Uczestnicy protestu z Polski sformułowali swoje postulaty na piśmie. Do rolników wyszedł kmisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który zaprosił przedstawicieli protestujących na rozmowy.

Oto treść 10 postulatów postulatów:

My rolnicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, uczestnicy protestu w dniu 23 maja 2023 r. w Brukseli, niniejszym przedstawiamy nasz wspólne postulaty:

1. Przywrócenia ceł i kontyngentów na ukraińskie produkty rolno-spożywcze.

2. Domagamy się rozszerzenia katalogu produktów ujętych w regulacji o tymczasowych środkach zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy o jaja, mięso drobiowe, owoce i warzywa oraz o jej wydłużenie do czasu wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej.

3. Stworzenia specjalnego funduszu na pomoc rolnikom z Europy Środkowo-Wschodniej szczególnie dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, finansowanego spoza środków przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną.

4. Umożliwienia krajom członkowskim z Europy Środkowo-Wschodniej na zastosowanie pomocy krajowej wedle decyzji ich rządów.

5. Zwiększenia dofinansowania do budowy szlaków transportowych, infrastruktury transportowej i portowej umożliwiających sprawny tranzyt towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do portów nad Morzem Bałtyckim i Czarnym.

6. Wsparcie finansowe i kadrowe krajowych służb fitosanitarnych badających importowane płody rolne.

7. Wzmocnienia mechanizmów kontroli transportu na korytarzach solidarnościowych.

8. Szybsze reakcje organów Unii Europejskiej na bieżącą sytuację ekonomiczną w sektorze rolnym. 

9. Weryfikacja założeń Zielonego Ładu oraz oceny wpływu na produkcję rolniczą dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin.

10. Jesteśmy przeciwko propozycjom zawartym w prawie o odbudowie zasobów przyrodniczych, którego wdrożenie doprowadzi do likwidacji wiele gospodarstw o zwierzęcym profilu produkcji. Szmulewicz: "Przyjechaliśmy tutaj wspólnie, aby obudzić Europę"


Prezes KRiR Wiktor Szmulewicz podczas pikiety pod siedzibą Komisji Europejskiej podkreślał, że rolnicy oczekują szybkich, konkretnych i skutecznych decyzji KE. 

– Przyjechaliśmy tu, żeby walczyć o sprawy rolnictwa w Unii Europejskiej. Przyjechaliśmy tutaj wspólnie, żeby obudzić Europę. Rolnictwo jest ważne i nie można debatować, dyskutować w nieskończoność. Są potrzebne szybkie i natychmiastowe decyzje. Nic o nas, bez nas. To my, rolnicy, żywimy i bronimy Europy. Nie przekreślamy, że trzeba Ukrainie pomóc. Jest to nasz bliski sąsiad, który ma dziś ogromny problem, ale żeby pomóc, trzeba także bronić interesów rodziny i innych producentów rolnych w Polsce, w krajach, które są najbliżej, ale również w całej Europie – mówił Szmulewicz.

Protest przebiega spokojnie. Rolnikom zależało na tym, aby ich głos został usłyszany w Komisji Europejskiej i żeby ich problemy wynikające z nadmiernego importu z Ukrainy zostały rozwiązane.Fot. Janusz Wojciechowski/Twitter
Źródło: Protest Rolników/Facebook, Janusz Wojciechowski/Twitter


Picture of the author
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)