Rolniczy handel detaliczny – Sejm uchwalił ułatwienia

Sejm uchwalił ustawę która ma zachęcać rolników do samodzielnego wytwarzania żywności z surowców pochodzących z ich gospodarstw. Rolnik będzie mógł sprzedawać takie produkty do sklepów, stołówek i restauracji. Wprowadzone będą także dodatkowe ulgi podatkowe.
Zmiany i ułatwienia będą także dotyczyć podatków. Rolnicy będą mogli korzystać z opodatkowania 2 % ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Ale jednocześnie przewidziano podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. zł.
– Ta ustawa jest przez rolników oczekiwana i jest to bardzo dobra ustawa. Mamy w Polsce bardzo duży problem, który jest spowodowany tym, że jak do tej pory wmawiano nam – a szczególnie koalicja, która rządziła wcześniej – że jako Polska nie możemy wprowadzić ustawy, która pozwoli rolnikowi bezpośrednio sprzedać produkty przetworzone. Do tej pory nam wmawiano, że to jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej i że takiej ustawy nie możemy wprowadzić. To jest ustawa, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników, bo skraca drogę od pola do stołu - mówił w Sejmie poseł sprawozdawca ustawy Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.
– Ułatwienia w sprzedaży do sklepów i restauracji – jak cudownie to brzmi. Wymagania przy tej ustawie są takie jak w przypadku produkcji w zakładzie spożywczym. Jeżeli chodzi o wymogi, jeżeli chodzi o kontrole, to rolnicy nie będą w stanie spełnić tych warunków, i już piszą: Nie będziemy się rejestrować w ramach rolniczego handlu detalicznego, będziemy z tego rezygnować, bo nie ma to żadnego sensu - mówił podczas sejmowej debaty poseł Norbert Kaczmarczyk z Kukiz’15.
– W jaki sposób ustawodawca zamierza wyeliminować zagrożenie dla zdrowia konsumentów przy sprzedaży w ramach rolniczego handlu hurtowego surowych wyrobów mięsnych? Wiadomo, że przy produkcji w warunkach domowych, następnie przechowywaniu, dystrybucji i kolejnych etapach obrotu, które trwają nawet do kilku dni, bez zachowania ciągłości łańcucha chłodniczego utrzymanie wymaganych parametrów mikrobiologicznych jest niemożliwe - dopytywał poseł Paweł Bańkowski z Platformy Obywatelskiej.
– Poziom wydatków – nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Do rozdziału na powiaty jest 321 etatów – do Głównej Inspekcji, do Głównego Inspektora, czyli o etaty będą wzbogacone głównie inspektoraty powiatowe. Będzie możliwość kontroli tego, o co pytał poseł Bańkowski - odpowiedział na pytania wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Mimo pytań i wątpliwości, podczas głosowania Sejm był jednomyślny. Za przyjęciem rządowego projektu ustawy zagłosowało 424 posłów. wk
Fot. Sierszeńska