StoryEditor

Rolniczy handel detaliczny – Sejm uchwalił ułatwienia

Sejm uchwalił ustawę która ma zachęcać rolników do samodzielnego wytwarzania żywności z surowców pochodzących z ich gospodarstw. Rolnik będzie mógł sprzedawać takie produkty do sklepów, stołówek i restauracji. Wprowadzone będą także dodatkowe ulgi podatkowe.
14.11.2018., 14:11h
Dzięki ustawie możliwa będzie sprzedaż żywności wytworzonej w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) do zakładów prowadzących handel detaliczny, w tym do sklepów, restauracji czy stołówek. „Oczekuje się, że dzięki wprowadzanym rozwiązaniom spełnione zostaną postulaty strony społecznej, a podmioty prowadzące rolniczy handel detaliczny otrzymają możliwość korzystania z nowego kanału dystrybucji wytworzonej żywności i dotarcia do większej grupy konsumentów”– napisano w uzasadnieniu projektu przesłanego do Sejmu.

Zmiany i ułatwienia będą także dotyczyć podatków. Rolnicy będą mogli korzystać z opodatkowania 2 % ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży określonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy. Ale jednocześnie przewidziano podwyższenie kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych do 40 tys. zł.

– Ta ustawa jest przez rolników oczekiwana i jest to bardzo dobra ustawa. Mamy w Polsce bardzo duży problem, który jest spowodowany tym, że jak do tej pory wmawiano nam – a szczególnie koalicja, która rządziła wcześniej – że jako Polska nie...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 17:20