StoryEditor

Rozwój rolnictwa cyfrowego dzięki przejrzystej wymianie danych

Czy rozsądne jest dzielenie się z dostawcą informacjami na temat stosowania nawozów i pestycydów online? Czy powinienem udostępniać dane nt. paszy, pogody, czy pracy ciągnika w aplikacji producenta? Opanowanie cyfryzacji jest dzisiaj hasłem przewodnim!
26.04.2019., 16:04h
Rok po utworzeniu Kodeksu Postępowania UE w sprawie wymiany danych dotyczących rolnictwa z inicjatywy Europejskiej Organizacji Zrzeszającej Rolnicze Związki Zawodowe i Organizacje Spółdzielcze COPA COGECA, kolejne dwie dobrze znane organizacje przyłączyły się do tej inicjatywy.

Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające organizacje dealerów maszyn rolniczych z 16 krajów Europy (CLIMMAR) oraz Stowarzyszenie Reprezentujące Przemysł Weterynaryjny w Europie (AnimalhealthEurope) opowiedziały się za sprawiedliwą i przejrzystą wymianą danych w sektorze rolno-spożywczym w ramach cyfryzacji rolnictwa.

Kodeks postępowania, przyjęty w kwietniu 2018 r., stanowi ramy prawne, które mają stanowić wytyczne dla wszystkich rolników i spółdzielni w Europie w zakresie wymiany danych dotyczących gospodarstw rolnych, zarządzania i dzielenia się nimi w kontekście cyfryzacji.

- Zgoda co do kodeksu postępowania, którego celem jest zapewnienie przejrzystego dostępu i wykorzystania danych pochodzących od różnych podmiotów w łańcuchu dostaw żywności oraz promowanie inteligentnego rozwoju zrównoważonego rolnictwa ma zasadnicze znaczenie dla europejskich producentów maszyn rolniczych i dostawców sprzętu rolniczego - powiedział przedstawiciel CLIMMAR Gerard Heerink.

Stowarzyszenie AnimalHealthEurope (Zdrowie Zwierząt w Europie) dostrzega ogromny potencjał, jaki daje digitalizacja rolnictwa, oferując około dziewięciu milionom hodowców zwierząt gospodarskich w Europie dostosowane do ich potrzeb rozwiązania w zakresie ochrony zwierząt - wykorzystujące inteligentne technologie - zanim w oborach lub chlewniach pojawią się ogniska chorób lub epidemii. Rozpoznawanie i obserwowanie objawów choroby na wczesnym etapie poprzez ciągłe monitorowanie zwierząt gospodarskich daje szansę na zagwarantowanie odpowiednich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt gospodarskich. Można w ten sposób lepiej kontrolować bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym, a także stosowanie pasz i innych środków do produkcji.

Thomas Friedrich

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 09:10