Rynek zbóż: atak zimy w Stanach – kontrakty w górę

Rynek zbóż: atak zimy w Stanach – kontrakty w górę

Świąteczna i noworoczna przerwa nie wpłynęła znacznie na zmiany cen na krajowym rynku zbóż. Właściwie można powiedzieć, że obecnie mamy taką samą sytuację, jak na zamknięciu „starego roku”. Ale za Oceanem atak zimy wywołał reakcję na giełdach.

r e k l a m a

Krajowy rynek niejako budzi się z letargu. Jeszcze przed Świętami mieliśmy uspokojenie w skupach, a początek nowego roku tylko scementował tą sytuację. Podczas dzisiejszej sondy cenowej oczywiście zmiany cen odnotowaliśmy, ale są one na tyle symboliczne, że niemal niezauważalne. Część podwyżek, które najczęściej wynoszą 10–15 zł/t została zaplanowana niejako na zachętę, żeby skusić rolników do sprzedaży. W jednym z punktów skupu w woj. warmińsko-mazurskim podwyżkę jęczmienia skomentowano „cenę podnosimy, ale i tak nikt ziarna nie przywiezie”. To odzwierciedla dość trafnie nastroje na rynku i wśród samych rolników.

Część skupów nie zdecydowała się jeszcze na rozpoczęcie kupowania ziarna w tym roku ze względu na m.in. przerwę inwentaryzacyjną. Tak jest np. w pojedynczych skupach w woj. pomorskim, wielkopolskim czy łódzkim...

Aby przeczytać cały artykuł musisz być prenumeratorem „top agrar Polska” zalogowanym na portalu www.topagrar.pl.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii