StoryEditor

Sejm uchwalił zmiany w podatku VAT

Od nowego roku czeka nas kilka ważnych zmian w przepisach dotyczących rozliczania podatku VAT. Nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw uchwalił wczoraj Sejm.
17.11.2016., 12:11h
Uszczelnić system

Zdaniem wnioskodawców nowelizacji, konieczne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych ograniczających wyłudzenia podatku VAT i uszczelniających system poboru tego podatku. Zmiany mają w efekcie doprowadzić do zwiększenia wpływów z VAT do budżetu państwa. Powód? Od 2008 r. rośnie tzw. luka w VAT, czyli różnica między kwotą, która powinna wpłynąć do budżetu, a tą faktycznie wpływającą. Wśród najważniejszych zmian jest np. rozszerzenie stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia na transakcje obejmujące m.in. określone usługi budowlane i procesory, których łączna wartość w ramach transakcji przekroczy 20 tys. zł, bez kwoty podatku.

Kwartalne rozliczenie nie dla każdego

Nowelizacja zmienia też warunki skorzystania ze zwrotu VAT w terminie 25 dni. Ponadto ogranicza stosowanie kwartalnych rozliczeń VAT - będą mogły z nich korzystać tylko małe przedsiębiorstwa, tj. podatnicy podatku VAT, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 1,2 mln euro. Nowelizacja przewiduje także elektroniczne składanie deklaracji VAT: od 1 stycznia 2017 r. m.in. dla podatników zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE, a od 2018 r. dla pozostałych podatników VAT.

Pełnomocnik odpowie tak samo jak właściciel

Nowelizacja wprowadza też odpowiedzialność solidarną pełnomocników wraz z zarejestrowanymi przez nich podatników. Ma to ograniczyć rejestrowanie tzw. słupów przez pełnomocników. W celu zwalczania tzw. karuzeli podatkowych w nowelizacji określono także przesłanki odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT i doprecyzowano warunki wykreślenia podatnika z rejestru. Przewidziano również sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczanie podatku VAT. Nowelizacja przewiduje też podwyższoną sankcję podatkową w wysokości 100 proc. wobec podatników dopuszczających się oszustw podatkowych, np. odliczających podatek z tzw. pustych faktur.

Nowelizacja ustawy trafiła jeszcze do Senatu, ale nie należy się spodziewać, by senatorowie wprowadzili w niej znaczące poprawki.  oprac. bcz na podstawie sejm.gov.pl

Fot. K. Białoskórski (sejm.gov.pl)

O nowych zmianach w podatku VAT będzie mówił także nasz ekspert Roman Włodarz podczas grudniowych warsztatów VAT, organizowanych przez naszą redakcję w następujących lokalizacjach:

Kliknij, dowiedz się więcej i zarejestruj się już dziś!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 22:34