Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skup jabłek na Ukrainie poniżej złotówki. Cena dalej spada

Obrazek

Nowy sezon zbioru jabłek na Ukrainie już się rozpoczął. Ceny po krótkiej stabilizacji na poziomie 2 złotych szybko spadają do 1 zł/kg. Jest problem z popytem.

 

6 sierpnia 2022, 12:31

 

 

Jesienią ubiegłego roku podaż jabłek była bardzo wysoka, szczególnie w regionie winnickim, chmielnickim i czerniowieckim.

 

Jabłka sprzedawano hurtem po 0,5 hrywien (0,07 zł) a farmerzy rezygnowali z prac przy zbieraniu jabłek w swoich ogrodach. Niektórzy w akcie desperacji nawet niszczyli własne sady i decydowali się na zmianę upraw na kultury zbożowe.

W sezonie 2022 po rosyjskiej inwazji pojawił się dodatkowy problem – brak popytu na jabłka wszystkich kategorii. Większość firm hurtowych wciąż sprzedaje jabłka z poprzednich zbiorów i polski surowiec.

 

Wojna i trwająca inwazja rosyjska znacząco wpłynęła na rynek sadownictwa na Ukrainie. Niski popyt na ukraińskie jabłko, potężna podaż w skali krajowej, brak rąk do pracy, wysokie ceny na surowce energetyczne i niskie możliwości przerobowe produkcji stawiają ukraińskich sadowników w bardzo trudnej sytuacji. Duża część jabłek znów zostanie pod drzewami.

 

Piotr Sztejer

Fot. Sztejer


Ważne Tematy