Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Skup jabłek na Ukrainie poniżej złotówki. Cena dalej spada

Obrazek

Nowy sezon zbioru jabłek na Ukrainie już się rozpoczął. Ceny po krótkiej stabilizacji na poziomie 2 złotych szybko spadają do 1 zł/kg. Jest problem z popytem.

 

6 sierpnia 2022, 14:31

 

 

Jesienią ubiegłego roku podaż jabłek była bardzo wysoka, szczególnie w regionie winnickim, chmielnickim i czerniowieckim.

 

Jabłka sprzedawano hurtem po 0,5 hrywien (0,07 zł) a farmerzy rezygnowali z prac przy zbieraniu jabłek w swoich ogrodach. Niektórzy w akcie desperacji nawet niszczyli własne sady i decydowali się na zmianę upraw na kultury zbożowe.

W sezonie 2022 po rosyjskiej inwazji pojawił się dodatkowy problem – brak popytu na jabłka wszystkich kategorii. Większość firm hurtowych wciąż sprzedaje jabłka z poprzednich zbiorów i polski surowiec.

 

Wojna i trwająca inwazja rosyjska znacząco wpłynęła na rynek sadownictwa na Ukrainie. Niski popyt na ukraińskie jabłko, potężna podaż w skali krajowej, brak rąk do pracy, wysokie ceny na surowce energetyczne i niskie możliwości przerobowe produkcji stawiają ukraińskich sadowników w bardzo trudnej sytuacji. Duża część jabłek znów zostanie pod drzewami.

 

Piotr Sztejer

Fot. SztejerWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)