Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Timmermans wściekły - PE odrzucił propozycję obowiązkowych 25% gruntów pod rolnictwo eko

Obrazek

Obowiązek 25% gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne do 2030 roku nie wchodzi w grę - we wtorek Parlament Europejski (PE) zdecydowaną większością zagłosował przeciwko propozycji wiceprzewodniczącego UE Fransa Timmermansa.

Dominika Mulak5 maja 2022, 15:19
Timmermans ze złością zareagował na odrzucenie jego propozycji, którą postrzega jako ważny wkład w walkę z globalnym ociepleniem. Według PE nie ma jednego modelu rolnictwa, który pasowałby do wszystkich krajów i regionów w UE. Dlatego Parlament odrzucił propozycję Timmermansa dotyczącą obowiązkowych 25% gruntów rolnych pod rolnictwo eko do 2030 roku.


611 głosów za


W uchwale Parlament co prawda zatwierdził dalszy rozwój rolnictwa ekologicznego 611 głosami, przy 14 głosach przeciw i 5 wstrzymujących się. Ale cel Timmermansa, aby do 2030 roku mieć aż 25 procent gruntów rolnych w UE obowiązkowo przeznaczanych pod rolnictwo ekologiczne, nie tylko został odrzucony, ale rezolucja nie zaproponowała również żadnego innego celu.

Rolnictwo eko TAK, ale nie na siłę


W rezolucji posłowie do PE apelują o rozwój rolnictwa ekologicznego napędzanego przez rynek, krajowe i regionalne plany rolnictwa ekologicznego oraz wsparcie finansowe badań w tym sektorze z budżetu rolnego UE. PE chce, aby rolnicy (i państwa członkowskie) byli szczególnie zachęcani do wyboru rolnictwa ekologicznego na części swojego areału bez wiążących praw i obowiązków nałożonych przez Brukselę, jak zalecał Timmermans.

PE wskazuje na korzyści rolnictwa ekologicznego w walce ze zmianami klimatu, takie jak bioróżnorodność i ochrona gleby. Wzywa także do inwestycji ułatwiających rozwój krótkich łańcuchów dostaw żywności. Parlament podkreśla też rolę, jaką sektor prywatny odgrywa w stymulowaniu popytu na produkty ekologiczne.

PE chce również, aby sieci handlowe były zachęcane do promowania spożycia produktów ekologicznych. Odsetek ekologicznych gruntów rolnych w UE znacznie się różni. Podczas gdy na Malcie jest to zaledwie 0,5 proc., u liderów uprawy eko stanowią ponad 1/5 gruntów - Austria (26,1 proc.), Estonia (22,3 proc.) i Szwecja (20,4 proc.).

Zgodnie z rezolucją, badania i innowacje w hodowli zwierząt oraz zapewnienie dostępności żywności bogatej w białko i witaminy są kluczem do zrównoważonego rozwoju rolnictwa ekologicznego. PE opowiada się za podejściem naukowym i innowacjami w zakresie nowych źródeł składników odżywczych dla roślin oraz badań nad nasionami ekologicznymi. 

Państwa członkowskie UE muszą teraz zdefiniować własne strategie, na podstawie których Komisja Europejska musi za dwa lata opublikować plan działania.

Źródło: www.pigbusiness.nl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)