Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Umowa zbożowa przedłużona. Eksport towarów z Ukrainy przez Morze Czarne możliwy przez kolejne 60 dni

Obrazek

Jako pierwszy o porozumieniu i przedłużeniu umowy zbożowej o 60 dni poinformował Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie Rosja, Ukraina i ONZ potwierdziły tę informację. Ambasador Rosji nie ukrywa jednak, że dalej mają nadzieje, na spełnienie rosyjskich postulatów.

Patrycja Bernat18 maja 2023, 08:32
Umowa zbożowa na Morzu Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące do 18 lipca 2023 roku. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, uznał że jest to dobra wiadomość dla świata.Jako pierwszy o przedłużeniu umowy zbożowej poinformował w przemówieniu Prezydent Turcji Tayyip Erdogan, następnie zostało to potwierdzone przez Rosje, Ukrainę oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jakie są żądania Rosji?

Rosja początkowo wydawała się niechętna, aby przedłużyć pakt, wcześniej zaznaczyła, że stanie się tak, gdy zostaną spełnione wystosowane przez niech postulaty, które zostały zawarte w liście do urzędników Organizacji Narodów Zjednoczonych z 16 marca. 
  • Przywrócenie Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselkhozbank) do systemu płatności SWIFT.
  • Wznowienie dostaw do Rosji maszyn rolniczych i części zamiennych.
  • Zniesienie ograniczeń w ubezpieczeniu i dostępie do portów dla rosyjskich statków i ładunków.
  • Wznowienie rurociągu amoniakalnego z rosyjskiego Togliatti do Odessy na Ukrainie.
  • Odblokowanie rachunków i działalności finansowej rosyjskich firm nawozowych.
Rosyjskie MSZ oświadczyło również, że jest to również szansa, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko w słowach, ale w realnych czynach, a przede wszystkim jest to pomoc krajom potrzebującym. Zaznaczono jednak, że umowa została przedłużona, ponieważ nie tracą nadziei na spełnienie postulatów.

Bernat Patrycja
Źródło: Reuters
Fot: envato.elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)