StoryEditor

W marcu spadł eksport produktów rolnych z Ukrainy. Głównie zbóż i nasion roślin oleistych

W marcu br. Ukraina wyeksportowała o ponad 10% mniej produktów rolnych w porównaniu do lutego. Największy spadek zanotowały zboża i nasiona roślin oleistych.
09.04.2024., 10:00h

Według Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu (UCAB), w marcu Ukraina wyeksportowała łącznie 7,2 mln ton produktów rolnych, o 10,2% mniej niż w poprzednim miesiącu. Analitycy UCAB przypisują spadek wolumenu eksportu wielu czynnikom. Przede wszystkim wymieniają operacje wojskowe na terenie kraju, które wpłynęły zarówno na funkcjonowanie portów morskich, jak i tempo dostaw. Inne czynniki to blokady przejść granicznych przez polskich rolników, duże wolumeny eksportu w poprzednich miesiącach i zmniejszenie zapasów przejściowych. Niemniej jednak, według UCAB, przesyłki nadal czekają w kolejce, zwłaszcza w kierunku Polski. Obecne bardzo niskie ceny zbóż i nasion roślin oleistych na rynku światowym również są wymieniane jako kolejny powód, który sprawił, że rolnicy są mniej skłonni do sprzedaży płodów rolnych.

Spadek głównie w zbożach i nasionach roślin oleistych

Według UCAB wyeksportowano 5,2 mln ton zbóż, co stanowi spadek o 11% w porównaniu z lutym. Dostawy nasion roślin oleistych za granicę również spadły – o 26% do 445 300 ton. Do 480 300 ton, czyli  o 13%, spadł także eksport makuchów.

Natomiast wzrósł eksport oleju roślinnego i pozostałych produktów rolnych odpowiednio o: 1% do 651,1 tys. ton i 6% do 405 tys. ton.

Nowy punkt kontrolny na granicy z Rumunią

Tymczasem ukraiński rząd pracuje nad poprawą możliwości eksportu produktów rolnych.

– Przygotowujemy rezolucję, która umożliwi otwarcie nowego przejścia granicznego, zlokalizowanego pomiędzy miejscowościami Biała Cerkiew (region Zakarpacki) i Sighetu Marmatiei (Rumunia). Planujemy również utworzenie dziewięciu nowych przejść granicznych i modernizację kolejnych 13 w kierunku zachodnim – wyjaśnił premier Ukrainy Denys Shmyhal.

 

Oprac. na podstawie AgE

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 14:56