Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Walka z domowymi nalewkami i darmową degustacją

Obrazek

Festiwale i pikniki żywności tradycyjnej i lokalnej ponownie na celowniku służb skarbowych. W tym roku również organizatorzy takich imprez mogą spodziewać się wizyt funkcjonariuszy, którzy będą szukać nielegalnego alkoholu. Zabronione i karalne jest także częstowanie nalewkami.  

wk5 czerwca 2018, 09:42
W związku ze zbliżającym się okresem letnim i wzmożoną ilością festynów i pikników, administracja skarbowa przypomina, że alkoholem mogą handlować wyłącznie podmioty gospodarcze, który taką sprzedaż rejestrują za pomocą kasy fiskalnej. Jednocześnie przedmiotem sprzedaży mogą być tylko wyroby alkoholowe z polskimi znakami akcyzy. Dotyczy to także alkoholi oferowanych do degustacji

Ale co podkreślają służby celno-skarbowe, degustacji alkoholi nie można prowadzić  podczas plenerowych imprez. I bez znaczenia jest  fakt, że degustacja jest bezpłatna, a oferowany  alkohol to nalewki domowej roboty. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, publiczna degustacja napojów alkoholowych jest zabroniona, gdyż podlega pod definicję promocji napojów alkoholowych. 

Nie ma także znaczenia fakt, że niektóre nalewki na piknikach i festynach są niskoprocentowe. Zgodnie z przepisami do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%. Nie ma zatem wątpliwości, że kilkuprocentowe nalewki domowej roboty są napojami alkoholowymi i podlegają przepisom akcyzowym.

Służby celno-skarbowe jak widać nie odpuszczają. Sprawa zaczęła się już rok temu. M.in. podczas Festiwalu Smaku w Grucznie oraz Biesiadzie Łowickiej w skansenie w Maurzycach k. Łowicza miały miejsce kontrole funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Najpierw kontrolerzy po cywilnemu obserwowali stanowiska przygotowane przez koła gospodyń wiejskich. Pytali o różne produkty przygotowane własnoręcznie przez gospodynie. W momencie, gdy do stoiska podchodziła osoba, która zapłaciła za kieliszek nalewki, która była na stoisku, urzędnicy rekwirowali wszystkie butelki, które były na stoisku. Posypało się też sporo mandatów
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)