Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wiktor Szmulewicz kandyduje na prezydenta Copa

W tym tygodniu odbędą się wybory nowych władz Copa. Na stanowisko Prezydenta kandyduje Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jego kontrkandydatką będzie Francuzka Christiane Lambert z FNSEA. Przed nowymi władzami trudne wyzwania w postaci negocjacji nad nową Wspólną Polityką Rolną oraz unijnym budżetem na koleje 7 lat. 

wk14 września 2020, 12:16
Na stanowisko Prezydenta Copa wystartuje dwóch kandydatów: Francuzka Christiane Lambert reprezentująca FNSEA (Narodowa Federacja Gospodarstw Rolnych) oraz Polak Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Obecnie szefem Copa jest Niemiec Joachim Rukwied, a jednym z wiceprezydentów Marian Sikora - przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów. 

Nowe władze Copa czekają trudne wyzwania
. Przede wszystkim oczekuje się, że jeszcze w tym roku, podczas niemieckiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, ruszą negocjacje nad nową Wspólną Polityką Rolną oraz Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE. Stanowisko Copa w tym temacie jest jednoznaczne. Nie ma zgody na obciążanie unijnych farmerów dodatkowymi wymogami środowiskowymi i klimatycznymi przy zmniejszeniu wydatków na rolnictwo. 

- Kończąca właśnie swoją kadencję Prezydencja wyraziła niezadowolenie z przedstawionej propozycji unijnego budżetu. Zdecydowanie podkreślono, że budżet jest za mały w porównaniu ze zobowiązaniami i ograniczeniami jakie wprowadza strategia „Od pola do stołu” oraz strategia „Bioróżnorodności”. Dodatkowo trzeba pamiętać o obecnych kłopotach z płynnością finansową spowodowanych przez epidemię koronawirusa, która podcięła nasze dochody – mówi Marian Sikora odchodzący wiceprezydent Copa oraz przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Nowe władze Copa na pewno będą dokładnie się przyglądać działaniom kolejnego komisarza ds. handlu. Po ustąpieniu z tego stanowiska Phila Hogana, nie wiadomo jeszcze, kto go zastąpi. Priorytetem będzie dbanie o to, aby nowe umowy liberalizujące handel uwzględniały interesy rolników i nie pogarszały ich konkurencyjności.


- Potrzebny jest komisarz, który zrozumie potrzeby rolników, a nie bezrefleksyjnie wierzy, że znoszenie barier w handlu jest dobre na wszystko. W efekcie na unijny rynek często trafia żywność wytworzona w sposób, który w Unii Europejskiej jest zakazany – tłumaczy Marian Sikora.   

Na ostatnim posiedzeniu odchodzących władz Copa omówiono również sprawę pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń wśród dzików wykryty na terenie Niemiec. Wyrażono ogromne zaniepokojenie tym faktem, który może mieć tragiczne skutki dla całego sektora wieprzowiny w Unii Europejskiej. 

wk  
   


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)