Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wojciechowski: fermy drobiu w Polsce powinny być 20 razy mniejsze

Zdaniem unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego w Polsce powinno być 30 razy więcej 20 razy mniejszych ferm drobiu niż obecnie. - Żeby choć z pięciu rolników w gminie mogło z tego żyć, a nie tylko jeden na powiat - napisał komisarz na Twitterze i wszczął tym samym gorącą dyskusję z rolnikami na temat hodowli zwierząt, funkcjonowania ferm przemysłowych i przyszłości rolnictwa w Polsce i UE.

Kamila Szałaj24 kwietnia 2021, 13:15
Od wczorajszego wieczora na Twitterze toczy się zacięta dyskusja między rolnikami a komisarzem Januszem Wojciechowskim. Polityk po raz kolejny zwraca uwagę, że rolnictwo nie powinno opierać się o dużą, skoncentrowaną produkcję zwierząt, a raczej o mniejsze fermy. Jego zdaniem przyszłością wsi są małe i średnie gospodarstwa. Zresztą to one w głównej mierze mają być wspierane w nowej WPR od 2023 roku. 

Komisarz przekonuje, że dalszy kierunek rozwoju rolnictwa powinien zmierzać w stronę mniejszych ferm, które wyparłyby np. chów klatkowy. 

- Chów klatkowy w PL to 40 mln kur w 469 fermach, średnio ponad 80 tys. kur w jednej. Imponująca skala ale lepsze dla wsi i rolnictwa byłoby 30 x więcej 20-x mniejszych ferm, bez klatek. Żeby choć z pięciu rolników w gminie mogło z tego żyć a nie tylko jeden na powiat - napisał wczoraj wieczorem na Twitterze. Ale to nie jedyny wpis komisarza w tym temacie (pisownia tweetów oryginalna). Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się o produkcji trzody chlewnej w kontekście ferm przemysłowych.

Rolnicy oczywiście emocjonalnie zareagowali na te słowa. Przede wszystkim zwracają uwagę, że mniejsza skala produkcji jest po prostu nieopłacalna. Przez wiele lat rozwijali swoje gospodarstwa, inwestowali w budynki i drogie sprzęty, by zwiększyć dochodowość produkcji. Byli zresztą do tego mocno zachęcani przez Unię Europejską. Przecież na to w dużej mierze szły środki z II filara WPR. Teraz wmawia im się, że jednak gospodarstwo zajmujące się produkcją mięsa na dużą skalę to już nie rolnictwo, a przemysł. I że to kierunek, z którego UE chce zawrócić.

- Panie Komisarzu ma Pan wyliczenia ile będzie kosztować taka transformacja która forsujecie, ile to będzie kosztować rolników oraz konsumentów  bo wiadomo, że cena żywności będzie musiała wzrosnąć. I skąd planuje Pan, wziąć ludzi do pracy na te działania - napisał w odpowiedzi na słowa komisarza twiterowicz LukaszP85.

Słowa komisarza skomentował także Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 

- Panie Komisarzu, wszystko musi sie opierac na jakims rachunku ekonomicznym. Jak cos sie nie oplaca to taki biznes nie wypali. A przeciez rolnictwo oprocz milosci do ziemi, szacunku do pracy i zwierzat musi przynosic godziwy dochod - napisał Zarzecki.

W odpowiedzi Wojciechowski zaznaczył, że "tak musimy ukształtować politykę rolną, żeby wielkie fermy nie wymiotły nam zwyczajnego rolnictwa, tak jak hipermarkety wymiotły rodzinne sklepy. Żeby oprócz "tanio i dużo" opłaciło się też produkować "mniej ale lepiej". Po to mamy WPR".Z kolei internauta @indooorek zauważył, że zastąpienie 30 kurników w systemie klatkowym wymaga wybudowania 200-300 kurników standardowych. - Tutaj pojawia się wielki problem „konflikty społeczne”, batalie sądowe (bardzo kosztowne) o pozwolenie na budowę nowych kurników - napisał.  

Dyskusję trafnie podsumował @JacekSloma, pisząc: "Mam nieodparte wrażenie, że najmocniejszą grupą lobbingową w Brukseli są Amisze..."

A co Wy myślicie o słowach komisarza? Czy Waszym zdaniem rozdrobnienie produkcji rolnej to dobry kierunek rozwoju unijnego rolnictwa? Piszcie w komentarzach!

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)