Zaloguj

Wykryto BSE we Francji

W jednym z gospodarstw w Ardenach, we Francji wykryto przypadek choroby szalonych krów (BSE). Jest to jeden z niewielu przypadków BSE notowanych we Francji w ostatnich latach.

Aleksandra Galus30 marca 2016, 10:55

Jak wynika z przekazanych informacji, chora krowa była rasy salers. W celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby próbki zwierzęcia natychmiast wysłano do francuskiego laboratorium agencji ds. zdrowia i bezpieczeństwa (ANSES). Wykonane badania potwierdziły obecność BSE. Próbki zostały wysłane także do laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej. Jednocześnie, zgodnie z procedurami rozpoczęto dochodzenie epidemiologiczne. Jeśli choroba zostanie potwierdzona także w laboratorium UE, to dochodzenie pomoże wskazać źródło zarażenia i podjąć stosowne kroki w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się patogenu.

Póki co jednak, ten przypadek jest jednostkowy i nie powinien stwarzać większego zagrożenia, ponieważ z biegiem lat zachorowalność na BSE we Francji regularnie spada. Od 2011 r., kiedy to odnotowano najwięcej bo 274 przypadków, liczba to została zredukowana do 3 przypadków w 2014 r. Przy czym, co warto zauważyć, w pierwszej połowie 2015 r. nie odnotowano żadnego przypadku.  ag, źródło: FAPA

Fot. A. Kurek


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ