Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zakaz hodowli futerkowych i uboju rytualnego – nowe-stare pomysły PIS

Obrazek
Zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zakaz uboju rytualnego zwierząt. Prawo i Sprawiedliwość tuż po wyborach ponownie proponuje nowelizację przepisów, która uderzy w wiele branż rolnictwa. W planach także zwiększenie kompetencji organizacji pro-zwierzęcych. 
wk8 września 2020, 15:03
- Nasza formacja i ja osobiście od dawna uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny jeżeli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają mają aspekt humanitarny - powiedział podczas dzisiejszego wystąpienia prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem przyszedł obecnie taki moment, że można się tym tematem zająć. Wyraził także nadzieję, że inicjatywa uzyska ponadpartyjne poparcie. 

Po krótkim oświadczeniu prezesa PiS, szczegóły przygotowanego już projektu ustawy, przedstawił Michał Moskal szef młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości. Tzw. „Piątka dla zwierząt” w pierwszym punkcie zakłada wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra oraz uboju rytualnego.

– Pozyskiwanie futer z reguły odbywa się w sposób okrutny, to olbrzymi ból i strach oraz podążanie za modą, która przestaje istnieć – powiedział  Michał Moskal, który dodał, że ubój rytualny będzie dozwolony tylko na potrzeby związków wyznaniowych. Oprócz tego Prawo i Sprawiedliwość przewiduje, że w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt dojdzie do wzmocnienia roli organizacji pro-zwierzęcych, które zajmują się m.in. odbieraniem zwierząt ich właścicielom. Ich interwencjom ma towarzyszyć policja. 

Zmianie mają ulec przepisy dotyczące schronisk, które będą mogły prowadzić tylko samorządy oraz organizacje pro-zwierzęce. A w stosunku do ich kierowników i pracowników zostanie wprowadzony wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii. Inspekcja Weterynaryjna ma uzyskać prawo nakładania mandatów za trzymanie zwierząt w schroniskach w złych warunkach. 

Kolejnym zakazem będzie likwidacja działalności cyrków oraz trzymania psów na łańcuchach i w kolczatkach. 

Projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu. 

 wk
Fot. pis.org.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)