StoryEditor

Zakaz hodowli zwierząt na futra od 2029 roku. Nadchodzi Nowy Hodowlany Ład?

W Sejmie zaprezentowano ustawę wprowadzająca od 2029 r. zakaz hodowli zwierząt na futra. Dla hodowców, którzy zdecydują się na likwidacje ferm przewidziano degresywne odszkodowania. Branża futrzarska protestuje i mówi, że to pierwszy krok na drodze do likwidacji całego rolnictwa.
05.02.2024., 18:04h

Podczas dzisiejszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futra posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zielonych zaprezentowała założenia projektu ustawy, który wprowadza od 2029 r. całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra.

Koniec ferm do 2029 roku

W projekcie znalazła się propozycja zakazu powstawania nowych ferm od 2025 r. oraz likwidacja już istniejących do 2029 r. Podczas pięcioletniego okresu przejściowego hodowcom będą wypłacane odszkodowania. Zostaną one wyliczone na podstawie średniorocznego przychodu podmiotu za dwa lata wstecz.

W pierwszym roku wypłacania odszkodowań czyli w 2024 r. hodowcy mogliby liczyć na 25% średniorocznego przychodu, a w kolejnych latach byłoby to odpowiednio:

  • 2025 - 20%,
  • 2026 - 15%
  • 2027 - 10%
  • 2028 -  5%

Hodowcy zwierząt futerkowych dostaną rekompensaty

Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez organizacje pozarządowe oraz członków Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro.

- To jest dobry projekt, który przewiduje rekompensaty dla hodowców. Czas skończyć z barbarzyństwem ferm futrzarskich – napisała na platformie X posłanka Katarzyna Piekarska. 

- 13 lat! Tyle trwa już debata o zmianie przepisów dotycząca hodowli zwierząt na futra! Kolejne kraje w tym czasie wprowadziły znaczne ograniczenia lub zakazy. Liczba ferm w Polsce spada, a wiele z nich to kapitał zagraniczny! Czas na zakaz! Pora, żeby Polacy i Polki przestali ponosić koszty społeczne i środowiskowe tego okrutnego przemysłu! – napisała Fundacji Viva.

MRiRW wysoko ocenia projekt ustawy

Na posiedzeniu resort rolnictwa reprezentował dyrektor departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii.

- Dla ministerstwa sprawa dobrostanu zwierząt gospodarskich i także zwierząt futerkowych jest sprawą bardzo ważną – mówił Wojciech Wojtyra z MRiRW, który przypomniał, że w ostatnich latach dwukrotnie były zmieniane przepisy dotyczące dobrostanu aby poprawić warunki bytowania zwierząt futerkowych. Podkreślił, że hodowla tych zwierząt ma charakter spadkowy.

Przedstawiciele resortu rolnictwa wysoko ocenili projekt ustawy i jego uzasadnienie oraz zgłosili uwagi techniczne.

Stanowczy sprzeciw futrzarzy

Równolegle odbywały się obrady Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, który debatował nad rozwojem polskiego rolnictwa. Jego przewodniczący poseł Jarosław Sachajko przekonywał, że rolnictwo to jest system naczyń połączonych.

-Organizacje lewackiej działają zgodnie z zasadą salami, najpierw chcą zamknąć jedną branże rolną, a potem kolejne. Mieszkańcy wsi to wiedzą, ale mieszkańcy miast powinni wiedzieć, że ich to też dotyczy. Bo zamknięcie np. branży futrzarskiej to wzrost cen produktów mięsnych w sklepach – mówił poseł Jarosław Sachajko. 

- Nie ma mowy na jakiekolwiek zakazy. Dzisiaj my, jutro inni. Musimy się zorganizować – mówił podczas jego posiedzenia o zakazie hodowli zwierząt futerkowych Szczepan Wójcik prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

- W Holandii zaczęło się od futer, a teraz rolnicy muszą tam walczyć o prawo, aby móc być rolnikiem – dodała Monika Przeworska dyrektor IGR.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 07:03