Żniwne pogotowie cenowe: Większy ruch w skupach

Końcówka tygodnia nie przyniosła większych zmian w cennikach krajowych podmiotów skupujących zboża. W skupach widać za to większy ruch.

r e k l a m a

Oprócz dostaw jęczmienia z tegorocznych zbiorów do punktów skupu trafia także ubiegłoroczna pszenica konsumpcyjna i paszowa, co świadczy m.in. o czyszczeniu magazynów przed żniwami. Zdaniem handlowców po nadchodzącym weekendzie zaczną napływać do skupów także transporty z żytem, które na południu i w centrum Polski jest już gotowe do zbioru. Pod koniec przyszłego tygodnia możliwe jest także pojawienie się na rynku pszenicy ze słabszych stanowisk glebowych, która szybciej schnie. Po weekendzie swoją działalność po przerwach technologicznych wznowią także kolejne punkty handlowe i niektóre młyny.

Piątkowa sonda portalu topagrar.pl wykazała następujące, średnie ceny netto skupu zbóż w kraju:

  • pszenica konsumpcyjna – 670 zł/t,
  • pszenica paszowa –595 zł/t,
  • jęczmień – 533 zł/t,
  • pszenżyto – 514 zł/t,
  • żyto – 474 zł/t,
  • kukurydza – 532 zł/t.

Największym zainteresowaniem nadal cieszy się pszenica konsumpcyjna. Najmniej płacą za to ziarno w woj. świętokrzyskim – 620 zł, a najdroższe jest ono na Pomorzu – 720 zł/t.

W punktach skupu pojawia się także rzepak z nowych zbiorów. Cena tego ziarna nie odbiega na razie od stawek proponowanych w ostatnich 2-3 miesiącach. Najtaniej, bo na 1450 zł/t netto, wyceniono rzepak na Opolszczyźnie, natomiast najdrożej płacono za niego na Pomorzu i w woj. lubuskim – 1550 zł/t. Jednak ceny czarnych nasion mogą spaść po najbliższym weekendzie, gdy rzepakowe żniwa rozpoczną się na dobre.  bcz

Aktualne ceny skupu zbóż w kraju

Aktualne ceny skupu rzepaku w kraju.

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii