Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Buraki siej w ogrzaną glebę

Obrazek

Warunki pogodowe zachęcają do przyspieszania prac polowych. Na polach można już zobaczyć pierwsze siewniki do buraków. Czy nie za wcześnie?

Jacek Daleszyński28 marca 2017, 10:53

Wszystko zależy oczywiście jak w przypadku właściwie większości roślin jarych, od temperatury i wilgotności gleby. Siew buraków powinno się wykonywać w glebę sypką i o wilgotności około 15%. Taka gleba swobodnie się przesypuje i nie zlepia. Umożliwia zatem dobre przykrycie nasion i dostateczną ilość wilgotności do zapoczątkowania ich kiełkowania. Temperatura gleby na głębokości 5–10 cm powinna wynieść przynajmniej 5, a najlepiej 10oC. To bardzo ważne, bo zbyt zimna gleba wydłuża wschody.

Kiedy siać?
W praktyce buraki należy zasiać w takim terminie, by miały jak najdłuższy okres wegetacji. Oznacza to, że z uprawkami wiosennymi w pole wjeżdża się jeśli tylko jest taka możliwość. Wzruszona gleba szybciej się nagrzewa i oddaje wodę, co jest kluczowe podczas siewu.
W przypadku siewu w zbyt wilgotną i zimną glebę nasiona mogą kiełkować przez 3–4 tygodnie, ale wcale nie muszą. Wcześniej mogą zostać zaatakowane przez grzyby zgorzelowe i do kiełkowania w ogóle może nie dojść. Objawem jest miękkie nasiono rozcierające się w palcach, brunatne wewnątrz. To znak, że zostało zaatakowane przez grzyby i prawdopodobnie już nie skiełkuje. Poważnemu zmniejszeniu może ulec wówczas obsada roślin. Zagrożeniem dla optymalnej obsady jest też zaskorupienie gleby, jeśli nasiona zostały wysiane w zbyt wilgotnych warunkach. Podczas ciepłej i słonecznej pogody wierzchnia warstwa zbija się skutecznie uniemożliwiając przebicie się kiełkujących roślin.

jd, fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)