Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Chwościk może już się pojawiać

Obrazek

Ciepła i wilgotna pogoda stwarza dogodne warunki do infekcji chwościkiem. Warto sprawdzić plantacje, czy choroba już zaatakowała.

Jacek Daleszyński13 lipca 2016, 10:15

Szkodliwość chwościka polega na zmniejszaniu powierzchni asymilacyjnej liści co skutkuje spowolnieniem przyrostu korzeni i zawartości cukru. Choroba częściej będzie występować na polach, na których buraki uprawiane są częściej niż co 4 lata oraz tam, gdzie zwalczanie chwościka było niewystarczająco skuteczne.

Do określenia konieczności wykonania zabiegu określić należy stopień porażenia liści. W tym celu z pola pobiera się 100 liści i następnie liczy te, które mają objawy chwościka. Jeśli jest ich przynajmniej 5 (5%) to warto wykonać zabieg fungicydem. Próg szkodliwości przynajmniej 5% dotyczy co prawda okresu od 1 do 7 sierpnia, niemniej warto sprawdzić czy już teraz na roślinach nie został on przekroczony. Jest to ważne przy obecnie panujących warunkach pogodowych oraz tam, gdzie lokalny grad spowodował uszkodzenie liści, które w tej sytuacji są bardzo łatwo infekowane przez grzyby. W takich przypadkach do zabiegu warto też dodać mikroelementy, szczególnie mangan.

Poniżej tabela z przykładowymi fungicydami zalecanymi do zwalczania chwościka:

jd, fot. CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)