Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Cukrownie alarmują, rolnicy nie pryskają

Obrazek

Mimo że rolnicy już otrzymali komunikaty ze swoich cukrowni o konieczności wykonania zabiegu na chwościka, to jednak nie wszyscy go wykonali.

Jacek Daleszyński20 sierpnia 2015, 13:00

Buraki cukrowe mocno odczuwają panującą suszę. Rośliny na plantacjach położonych w rejonach, gdzie do tej pory nie spadł deszcz i dodatkowo na słabszych stanowiskach są całkowicie zwiędnięte, a nawet zaschnięte. W takiej sytuacji mimo informacji z cukrowni rolnicy wstrzymują decyzję o zabiegu grzybobójczym. W rejonie działania cukrowni Opalenica (Nordzucker, Wielkopolska) takie komunikaty pojawiły się niemalże miesiąc temu. Co prawda chwościk wystąpił nieco później niż zwykle na roślinach jednak zwiędnięte rośliny i niska wilgotność powietrza i gleby mogłyby obniżyć skuteczność zabiegu w czasie panujących upałów.

Teraz kiedy temperatura spadła nie powinno się dłużej czekać z ochroną, szczególnie w rejonach gdzie spadł deszcz. Dodatkowo trzeba pamiętać, że karencja większości ŚOR zwalczających chwościka trwa 30 dni przed zbiorem. nie powinni więc zwlekać szczególnie ci, którzy mają w tym roku wczesne odstawy buraków cukrowych.

Kliknij TUTAJ żeby sprawdzić, jakie preparaty możesz zastosować.

jd, fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)