Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Francja chce zgody na neonikotynoidy

Obrazek

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa w obawie przed kryzysem i perspektywą utraty dochodów przez plantatorów buraka cukrowego, chce umożliwić rolnikom stosowanie nasion buraka cukrowego zaprawionych neonikotynoidami w nadchodzącym roku.

Dominika Mulak20 sierpnia 2020, 13:23
We Francji zakaz stosowania neonikotynoidów obowiązuje od 1 września 2018 roku. Wszelkie alternatywy dla aktywnych składników neonikotynoidów, które mają chronić buraki przed mszycami i wirusami żółtaczki buraków jak dotąd się nie sprawdziły, dlatego rząd ma zamiar złożyć wniosek do Komisji Europejskiej, aby móc korzystać z licencji awaryjnej na mocy prawa europejskiego. Rządzący chcą, aby zaprawy zostały ponownie dopuszczone w 2021 roku, a jeśli będzie to konieczne także przez kolejne 2 lata.

Tej decyzji stanowczo nie popierają Niemcy.
- Neonikotynoidy są bardzo szkodliwe i ich stosowanie jest z jakiegoś powodu zabronione. Nie można pozwolić, aby Francji uszło to na sucho z wnioskiem o ponowne użycie ich teraz przez tak zwane „awaryjne zatwierdzenie” - powiedział Martin Häusling, poseł do PE.

- Wzywam Komisję Europejską, aby pokazała jasny front i nie pozwoliła Francji uciec od tego „wyjątku”. Jeśli tego nie zrobi, Komisja straci wiarygodność w odniesieniu do szlachetnych celów swojej strategii „od pola do stołu” i „strategii bioróżnorodności” i dopuści do ogromnych szkód dla owadów, ptaków i innych gatunków zwierząt - dodał.

Źródło: www.topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)