Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Małopolska dotknięta suszą

Obrazek

Chociaż zasięg żółtych i brązowych kolorów na mapach monitoringu suszy nie sięgał tak głęboko i nie trwał tak długo w Małopolsce, jak choćby na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Kujawach, czy w Wielkopolsce, to skutki braku wody są tutaj również widoczne, jak w innych rejonach kraju.

Tomasz Czubiński7 października 2015, 09:07

- Plony roślin specjalnych, takich jak zioła są o połowę niższe jak w latach ubiegłych - mówi Artur Kisiel plantator ziół z woj. małopolskiego. Mimo że w jego rejonie są żyzne gleby rędzinowe, to i tak niedobór wody odbił się na produkcji.

- Burak i będą plonowały tragicznie – stwierdza Adam Kanek gospodarujący w woj. małopolskim na 12 hektarach z czego buraki uprawia na 2 ha. Z próby plonu, które robiła cukrownia wynika, że będą one na poziomie 35 t/ha. W innych latach buraki dawały u niego 50-55 t/ha. – Rolników którzy osiągną tak mizerne plony jest u nas większość – dodaje.

Niedobory wody w woj. małopolskim, to jednak głównie tragedia dla masowo uprawianych tam warzyw. Wiadomo  że rośliny te wymagają dużo wody (zbierany plon to w 75-85% woda). Bez regularnego deszczu w rejonie małych gospodarstw, gdzie rolników nie stać na nawadnianie warzywa, mogą w ogóle nie wytworzyć plonu handlowego. To tragedia dla tych rolników, gdyż uprawa warzyw stanowi często najważniejszy dział ich produkcji. Rolnicy zastanawiają się czy tak suchy rok nie stanie się przysłowiowym gwoździem do trumny wielu małych gospodarstw.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)