Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Neonikotynidy w buraku dopuszczone w 2021 r.

Obrazek

Pisaliśmy już o tym, że decydenci europejscy chcą całkowitego wycofania neonikotynoidów z zapraw nasiennych. Głos sprzeciwu słyszany był m.in. z Belgii i został wysłuchany.

Jacek Daleszyński1 grudnia 2020, 14:25
Belgijscy rolnicy mogą odetchnąć z ulgą. Kolejny raz bowiem, już 3, w ramach derogacji będą mogli wysiać nasiona buraka cukrowego zaprawione neonikotynoidami. Belgijski minister rolnictwa David Clarinval 17 listopada 2020 r. zatwierdził na 2021 r. odstępstwo od europejskiego zakazu stosowania neonikotynoidów w zaprawach nasiennych buraka cukrowego – chodzi dokładnie o imidachlopryd. W ramach odstępstwa możliwy będzie siew nasion zaprawionych od 15 marca do 14 kwietnia.
Szczególnie zadowolony z decyzji jest Belgijskie Stowarzyszenie Producentów Buraka Cukrowego, które zwracało uwagę na rosnący problem występowania żółtaczki buraka po wprowadzeniu zakazu stosowania neonikotynoidów. Zaprawy były w stanie ograniczać szkodniki ssące, które przenoszą wirusa powodującego tę chorobę. Jednak jak się okazuje nie wszyscy rolnicy biorą pod uwagę wykorzystanie takich nasion. Belgijskie przepisy mówią bowiem, że przez 2 lata po uprawie roślin z nasion zaprawionych neonikotynoidami nie można wysiewać gatunków kwitnących, a w przypadku rzepaku jest to 5 lat. To będzie z pewnością dla wielu rolników duże utrudnienie. Te uprawy wymagają większych areałów niż burak cukrowy, więc wykorzystanie odstępstwa dotyczącego neonikotynoidów było stosowane tylko na 25–30% plantacji buraków w pierwszym roku derogacji i spadło do 10–15% w drugim roku – w 2020 r.

Chęci raczej skromne

To wszystko sprawia, że spółki hodowlane produkujące nasiona buraków raczej z małym entuzjazmem podchodzą to promocji nasion zaprawionych imidachloprydem. W 2020 r. była to tylko 1 firma. Czas zatem pokaże, czy żółtaczka buraka doskwiera belgijskim rolnikom tak bardzo, że mimo obostrzeń nałożonych na neonikotynoidy będą wysiewać nasiona nimi zaprawione.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)