Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Rynek cukru po zniesieniu kwot – co czeka producentów i plantatorów?

Obrazek
Odpowiedź na to pytanie chcieliby poznać wszyscy – i producenci cukru, i plantatorzy buraków, i konsumenci. O możliwych scenariuszach dla rynku cukru po zniesieniu kwot debatowano dziś w Poznaniu podczas piątej edycji Nordzucker Sugar Congress.
Grzegorz Ignaczewski27 września 2017, 15:32
– Po 49 latach reżim cukrowy legnie w gruzach – jak będzie wyglądał świat po 1 października? Czy wszystko się zmieni? – od takich pytań obrady rozpoczął prezes Nordzucker Polska Jarosław Kamieniarz. Jego zdaniem nie należy spodziewać się rewolucji. – Jestem przekonany, że rynek cukru po 1 października będzie wyglądał podobnie jak teraz, a buraki będą kosztowały tyle, żeby rolnikom opłacało się je uprawiać – zapewniał prezes Kamieniarz.
Czy jednak na pewno nie ma się czego obawiać? Czy Europie nie grozi zalew importowanego cukru trzcinowego? Zdaniem Volkera Diehla z Nordzucker Group nie musimy się tego obawiać. Według jego opinii, po uwolnieniu europejskiej produkcji spod reżimu kwot, Europa ma szanse stać się eksporterem netto cukru dzięki wykorzystaniu swoich mocy produkcyjnych, know-how oraz dzięki wysokiej jakości i bezpieczeństwu europejskich produktów. Jednak jak stwierdził dr Diehl, w najbliższych latach można spodziewać się dużej zmienności na rynku cukru – czy to pod względem podaży czy też cen. Po okresie transformacji rynek powinien się jednak ustabilizować, a nadzieją na jego dalszy rozwój napawają dane o rosnącym zapotrzebowaniu na cukier, którego corocznie zużywa się o 1,5-2% więcej w skali globalnej.
Producenci cukru od dawna przygotowywali się do tej zmiany, wiec uwolnienie rynku nie jest dla nich zaskoczeniem.
Pytanie jednak czy na tę zmianę są przygotowani plantatorzy – szczególnie u nas w Polsce? Na dziś już można powiedzieć, że dzięki uwolnieniu produkcji cukru, Polska ma szansę stać się znów samowystarczalna w tym zakresie, co więcej być może już w tym sezonie staniemy się eksporterem netto cukru. Według szacunków Mariusza Tomczaka z Nordzucker Polska, w tym roku w Polsce produkcja cukru może przekroczyć nawet 2,1 mln ton,, co przy krajowym zużyciu na poziomie 1,7 mln ton daje sporą nadwyżkę eksportową. Jest to efektem między innymi zwiększenia powierzchni uprawy buraków – co jest dobrą wiadomości dla plantatorów. Jednak zagadką pozostają kolejne sezony – jeżeli cała Europa zacznie produkować więcej cukru, jego ceny, a co za tym idzie ceny buraków mogą spaść.
gi


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)