Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Upał na Śląsku i na polach Nufarm

Obrazek

Prognozy pogody mówią o nadchodzącym najgorętszym tygodniu w tym roku. Już od poniedziałku praży słońce. Do niekorzystnych zjawisk dokłada się brak opadów. W okolicy północnego Śląska nie padało nawet od 3 tygodni. Miejscami około 5-milimetrowy deszcz spadł przed tygodniem. Na piachach wszytko zaczyna wysychać pod wpływem temperatury dochodzącej do 32 st. C.

Tomasz Czubiński10 czerwca 2019, 17:28
Podobna sytuacja jest na polach demonstracyjnych Nufarm w Kopienicy (woj. śląskie). Mimo upału warto odwiedzić te poletka, ponieważ w odróżnieniu od innych mają one specyficzny, niewymuskany, ale zgodny z rzeczywistością wygląd.

Firma Nufarm znana jest w wielu herbicydów, które stanowią około 50% ilości sprzedaży. Spośród produktów zbożowych znanym od lat jest herbicyd Snajper 600 SC zawierający substancje chlorotoluron i diflufenikan. Przeznaczony jest on do jesiennego zwalczania chwastów w zbożach ozimych, szczególnie na miotłę zbożową w tym odporną na sulfonylomoczniki, fiołka i inne chwasty dwuliścienne.

Z nowszych dla firmy produktów warto zwrócić uwagę na preparaty z rodziny Saracen. Dwuskładnikowy Saracen Max zawiera tribenuron i florasulam. Stosuje się go wiosną na chwasty dwuliścienne w szczególności na przytulię czepną, chabra, rumianowate. Natomiast Saracen Delta zawierający diflufenikan i florasulam oprócz przytulii zwalcza też fiołka polnego, przetacznika i inne chwasty niskiego piętra.

Jednak nie tylko zboża są domeną firmy Nufarm. W kukurydzy zalecane są środki Zeagran (bromoksynil i terbutyloazyna) i Nagano (bromoksynil i mezotrion).

Nufarm ma w swoim portfolio także regulatory wzrostu oparte a trzy najpopularniejsze substancje czynne – o CCC – Stabilan 750 SL, trineksapak etylu  – Optimus 175 EC i o etefon – Ephon 480 SL. Zapewniają one ochronę zbóż przed wyleganiem przez całą wiosenną wegetację. Oprócz powyższych oferowane są także insektycydy.

– W tym sezonie szczególnie dużym zagrożeniem są mszyce. Praktycznie od jesieni w jęczmieniu ozimym oraz w rzepaku przyczyniły się infekcji chorobami wirusowymi - powiedział Grzegorz Wieszołek z firmy Nufarm. Zauważył że teraz opanowują one grochy, łubiny a także zboża. Firma planuje rozszerzenie rejestracji płynnego środka Carnadine 250 EC (acetamipryd) do zwalczania tych szkodników.


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)