Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ministerstwo zdrowia: kolejny zakład mięsny ogniskiem koronawirusa

Zakład mięsny z województwa małopolskiego to jedno z ognisk zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia, nie wskazując przy tym, o jaką firmę lub obiekt wchodzi.

Kamila Szałaj26 lipca 2020, 09:06

Resort kierowany przez Łukasza Szumowskiego ogłosił natomiast, że innym ogniskiem z tego samego województwa jest "podmiot handlowy". Pozostałe ogniska nie mają związku z branżą handlową ani FMCG (kopalnie, dom opieki społecznej).


Zakłady mięsne w Małopolsce to nie jedyne, które są obecnie źródłem zakażeń w Polsce. Na Podkarpaciu najwięcej nowych przypadków koronawirusa notuje się w ognisku związanym z Zakładami Mięsnymi w Jarosławiu. Z kolei w Rudzie Śląskiej zamknięto Zakład Przetwórstwa Mięsnego po tym, jak u czterech pracowników stwierdzono obecność wirusa. 

 

Zakłady mięsne to miejsca, gdzie ryzyko zakażeń jest szczególnie wysokie. W ostatnich tygodniach jednym z ognisk w Niemczech stała się np. ubojnia Toennies w Rheda-Wiedenbrueck czy ubojnia drobiu Wiesenhof w Dolnej Saksonii.

 

Dlaczego zakłady mięsne tak często stają się ogniskami koronawirusa? Na to pytanie odpowiedzi szukają naukowcy.

 

- Możemy spekulować, ale myślę, że ogniska pojawiają się w tych miejscach z trzech powodów: ludzie pracują bardzo blisko siebie, jest tam wilgotno i zimno - powiedział cytowany przez Onet.pl doktor Thomas Kamradt, immunolog i profesor w szpitalu uniwersyteckim na Uniwersytecie Fredricha Schillera w Jenie (Niemcy).

 

Zdaniem ekspertów zimne i wilgotne środowisko w fabrykach przetwórstwa mięsnego sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Spryskiwanie tuszy zwierzęcej wodą powoduje wytwarzanie się aerozoli, w których wirus może się przenosić.

 

Drugi najwyższy wynik od początku pandemii

 

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, 25 lipca, informację o 584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To drugi największy dzienny wynik od początku pandemii. Więcej zakażeń w Polsce stwierdzono jedynie 8 czerwca - było ich wówczas 599.

 

Ogólna liczba osób, w przypadku których stwierdzono jak dotąd zachorowanie na COVID-19, to już ponad 42,6 tys. Z powodu koronawirusa zmarło już w Polsce ponad 1,6 tys. osób.


ksz, źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/ onet.pl, Ministerstwo  Zdrowia, Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)