Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Rynek wołowiny – zmienny rok 2020

Obrazek
Jak podaje analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Bank Polska SA pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem niskiej opłacalności produkcji w związku z pandemią COVID-19, druga połowa roku przyniosła podwyżki i nieco wyższą opłacalność produkcji. 
Dorota Kolasińska13 stycznia 2021, 09:36
Jak podaje portal agronomist.pl na podstawie danych MRiRW przeciętna cena skupu bydła w 2020 r. wyniosła 6,17 zł / kg w.ż. W pierwszych miesiącach 2020 r. ceny wzrastały, na koniec lutego osiągając 6,30 zł / kg w.ż. 

– Od marca do maja ceny uległy obniżce o 7%, ze względu na tzw. pierwsza falę COVID-19 i tymczasowo obniżony eksport wołowiny, w szczególności do Włoch. W drugim półroczu obserwowano wzrost cen, które w grudniu wyniosły 6,43 zł/kg w.ż. i były o 3,5% wyższe w relacji rocznej – podaje Magdalena Kowalewska, analityk sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Bank Polska SA.

Pierwsza fala koronawirusa spowodowała obniżenie eksportu mięsa świeżego i mrożonego, zarówno pod względem wolumenu i wartości eksportu, szczególnie do silnie dotkniętych chorobą Włoch. 

Łącznie, według danych MRiRW w okresie od stycznia do października 2020 roku wyeksportowano 315 tys. t świeżego, schłodzonego i mrożonego mięsa wołowego, czyli o 2% mniej rok wcześniej. 

Analitycy banku oczekują, że wraz z pojawieniem się szczepionki na COVID-19, zmniejszeniem obostrzeń i otwarciem sektora HORECA może nastąpić wzrost zapotrzebowania na wołowinę w całym 2021 r. 

Oprac. dkol na podst. agronomist.pl
Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy