Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Brexit w mleczarstwie i szereg niewiadomych

Obrazek
Podczas pierwszego spotkania COGECA w Nowym Roku rozmawiano na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z szeregów UE. Mimo umowy, pojawiło się kilka niewyjaśnionych kwestii, które mogą wpłynąć niekorzystnie na bilans handlowy z Wielką Brytanią. 
Dorota Kolasińska9 stycznia 2021, 07:40
24 grudnia 2020 r. osiągnięto porozumienie w sprawie Brexitu na temat dalszej wymiany handlowej. Mimo, że Wielka Brytania opuszcza Unię z umową na dość korzystnych warunkach, to jednak wracają kontrole graniczne. 

– Osiągnięte porozumienie daje nam na razie wiedzą bardzo ograniczoną. Wprowadzone przepisy wejdą w życie od 1 lutego, ale czekamy teraz na zgodę Parlamentu Europejskiego. Jedyne, co teraz jest pewne to fakt, że znacząco zwiększą się obciążenia związane z biurokracją np. przy eksporcie – mówi Agnieszka Maliszewska, wiceprezydent COGECA i dyrektor Polskiej Izby Mleka. 

Pojawiają się wątpliwości dotyczące oznakowań na opakowaniach, uznawalności systemów jakości, ponownej certyfikacji zakładów. Maliszewska podkreśliła, że na podstawie wniosków składanych przez państwa członkowskie 25 grudnia 2020 r. KE zaproponowała 5 mld euro na pobrexitową rezerwę dostosowawczą, która zostanie przekazana w tym roku. 

Maliszewska ostrzega, że mimo wszystko należy brać pod uwagę fakt, iż bilans handlowy z Wielką Brytanią może się pogorszyć.

Oprac. dkol na podst. Polska Izba Mleka
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy