Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mleczne>

Jak zapobiegać rozwojowi mastitis u jałówek?

Obrazek
Okazuje się, że patogeny powodujące zapalenie wymienia posiada nawet 29-74% jałówek przed wycieleniem! Jak je wyeliminować?
Dorota Kolasińska19 marca 2021, 13:43
Nawet ¾ jałówek i cieląt w stadach bydła mlecznego może mieć drobnoustroje wywołujące zapalenie wymienia jeszcze przed porodem. Szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent z nich może zachorować tuż po wycieleniu. Niektóre z jałówek oprócz samych drobnoustrojów mogą mieć objawy kliniczne, tworzące blizny w wymieniu, co uszkadza tkankę wydzielniczą i może zmniejszyć jej produkcję nawet o 10% w laktacji.
 
Jałówki najczęściej zarażają się przez niepasteryzowane mleko i siarę, ale nie poprzez układ pokarmowy, ale przez bezpośrednie wylizywanie własnego wymienia tuż po pobraniu płynnej paszy. Okazuje się, że kanały strzykowe mogą być skolonizowane przez patogeny w bardzo wczesnym wieku, dlatego warto zastosować profilaktykę zanim jałówka stanie się krową i rozpocznie produkcję mleka.
 

Jak zapobiegać?


Aby zapobiec rozprzestrzenianiu mastitis u cieląt i jałówek warto pasteryzować mleko, którym żywimy cielęta, unikanie żywienia mlekiem od krów z podejrzeniem zapalenia wymienia. Warto także stosować indywidualne kojce, bo cielęta również ssą się wzajemnie. Konieczne jest aby cielęta nie miały styczności z podejrzanymi i chorymi sztukami w porodówce. Przy kontakcie z przewlekle chorymi krowami zachowaj higienę, myj ręce, dezynfekuj, tak często jak to możliwe, używaj jednorazowych rękawiczek. Jałówki powinny mieć suchą i czystą ściółkę, a w pomieszczeniu powinna być optymalna obsada. Należy również zwalczać muchy przenoszące patogeny. Nie zaszkodzi również zastosować zbilansowaną dietę bogatą w potrzebne w utrzymaniu wysokiej odporności witaminy i składniki mineralnych.
Pomocne będą profilaktyczne szczepienia i autoszczepionki, które pomogą zabezpieczyć stado przed rozwojem zapalenia wymienia.
 
Oprac. dkol na podst. bovinevetonline.com
Fot. Kolasińska

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy