StoryEditor

Czy można wytresować krowę? Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu to możliwe

Naukowcy wykazali, że szkolenie krów mlecznych za pomocą pozytywnego wzmocnienia może pomóc zwierzętom podchodzić do zabiegów bezstresowo. Jak to zrobili?
31.03.2024., 07:58h

Dobrostan zwierząt osiągnięty treningiem

Chociaż hodowcy starają się oszczędzić cierpienia krowom mlecznym, zdarza się, że niektóre zabiegi, a zwłaszcza krępowanie i używanie poskromu są dla zwierząt bardzo stresujące. W opublikowanym w Journal of Dairy Science badaniu zespół naukowców opisał swoje próby wykorzystania techniki szkoleniowej, jaką trening pozytywnego wzmocnienia, inaczej trening z nagrodą w celu osiągnięcia pożądanego zachowania u bydła. Ta technika zmniejsza strach u innych gatunków zwierząt. U krów mlecznych wykazała obiecujące efekty – nie tylko pomaga kształtować zachowanie krów mlecznych, ale może również poprawić ich stan emocjonalny i ogólny dobrostan.

– Rosnąca liczba badań pokazuje, że trening z pozytywnym wzmocnieniem poprawia dobrostan zwierząt – wyjaśnia Jennifer Heinsius, doktorantka na University of British Columbia – Jak dotąd bardzo niewiele z tych badań poświęcono zwierzętom hodowlanym, więc postanowiliśmy przetestować efekty treningu krów mlecznych z pozytywnym wzmocnieniem w poskromie dla bydła – powszechnie stosowanym u krów mlecznych poddawanych zabiegom.

Uczenie się bydła może zmniejszyć reakcje stresowe na zabiegi, takie jak opieka weterynaryjna, zmniejszyć ryzyko obrażeń i pomóc zwierzętom czuć się komfortowo z nowymi bodźcami.

Tresowanie jałówek 4 dni w tygodniu

Badacze rozpoczęli od grupy 20 holsztyńskich jałówek w wieku od trzech do sześciu miesięcy, które miały wcześniejsze doświadczenie z poskromem dla bydła i w kontaktach z ludźmi. Zwierzęta zostały losowo przydzielone do grupy trenowanej z pozytywnym wzmocnieniem lub do grupy kontrolnej, gdzie obsługa zwierząt odbywała się jak zazwyczaj. Badanie obejmowało 28 sesji treningowych dla każdego zwierzęcia przez cztery dni w tygodniu, po jednej sesji dziennie. Jałówki najpierw przyprowadzano do poczekalni, a następnie pozwalano im wejść do obszaru treningowego, gdzie miały dostęp do poskromu.

W grupie treningowej pasza treściwa była pozytywnym wzmocnieniem, po którym jałówki przechodziły do kolejnego etapu: trening polegał na dotknięciu celu pyskiem, następnie cel ten był stopniowo przesuwany, aż zwierzęta w pełni weszły do poskromu.

Jałówki z grupy kontrolnej również zapoznawały się tym samym poskromem, ale nie otrzymały nagrody w postaci paszy, a zamiast tego były prowadzone przez opiekuna za pomocą słów zachęty, spokojnych ruchów ciała i delikatnego szturchania, aby zapobiec cofaniu się.

Jałówki „nie mogły się doczekać” treningu

Aby ocenić, w jaki sposób te dwie grupy zwierząt postrzegały swoje doświadczenia, naukowcy obserwowali zachowania związane z oczekiwaniem i zabawą w czasie, gdy jałówki znajdowały się w poczekalni przed wejściem na obszar treningowy, aby rozpocząć codzienną sesję.

– Ogólnie rzecz biorąc, jałówki trenowane z pozytywnym wzmocnieniem wykazywały więcej zachowań antycypacyjnych w poczekalni niż grupa kontrolna; w szczególności częściej zmieniały zachowanie, co wskazuje, że z entuzjazmem oczekiwały rozpoczęcia sesji treningowych i nagrody w postaci paszy – wyjaśnia Heinsius.

Grupa szkoleniowa wykazywała również więcej zachowań zabawowych, takich jak skakanie i bieganie, co wskazuje, że zwierzęta uważały doświadczenie szkoleniowe za pozytywne.

– Co ważne, wzrost zachowań związanych z zabawą sugeruje, że trening z pozytywnym wzmocnieniem miał dobry wpływ na stan emocjonalny zwierząt – dodaje Heinsius – W według naszej wiedzy badanie to jest pierwszym, które ocenia wpływ treningu na stany emocjonalne bydła.

Czy ma to zastosowanie na gospodarstwach?

Zespół badawczy podkreśla, że trzeba dalszych badań, takich jak długoterminowe korzyści ze szkolenia i zwraca uwagę na praktyczne ograniczenia związane z poświęceniem czasu wymaganego do nauczania i tresowania krów.

– Mamy nadzieję, że w przyszłości zobaczymy prace nad poprawą skuteczności metod szkoleniowych i pracy z bydłem na wcześniejszym etapie życia – mówi Heinsius – Obiecująca do tego celu może być istniejąca automatyzacja w gospodarstwach, taka jak skomputeryzowane podajniki paszy.

To badanie jest pierwszym krokiem do zrozumienia skuteczności trenowania młodych krów przy wykorzystaniu pozytywnego wzmocnienia. Wyniki sugerują, że może to być ważne narzędzie, pomagające złagodzić stres i strach podczas ważnych zabiegów i zdarzeń w gospodarstwie mlecznym, co ma szansę poprawić nie tylko doświadczenia zwierząt, ale ich opiekunów i pracowników ferm.

al na podst. ScienceDaily

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 16:04