Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny strączkowych>

Rynek białkowych: Coraz więcej soi zbierane jest w Europie

Obrazek

W Europie zbiory soi przekraczają już 2,9 mln ton. W tej puli największy 40% udział mają Włochy15% stanowi soja zbierana w Rumunii, ale w tym roku Rumunię zaczynają doganiać Francuzi (14%).

dr Juliusz Urban16 listopada 2019, 17:33

Francuskie Ministerstwo Rolnictwa podaje, że zbiory w tym kraju osiągną 420 tys. ton i będzie to 22% więcej od średniej z ostatnich pięciu lat. Powodem zwiększenia ilości zebranej w tym roku jest wzrost powierzchni zasiewów. W tym roku we Francji soje zasiano na 163 tys ha i było to 9 tys. ha więcej niż w ubiegłym sezonie.Tegoroczne plony wyniosły 2,6 t z ha i były tylko nieznacznie niższe niż w roku ubiegłym. Inne europejskie kraje uprawiające soję w zauważalnych dla statystyków ilościach to Chorwacja (10%), Austria (7%) i Węgry (6%). W Polsce na razie uprawa soi wciąż się rozwija na niewielkich obszarach i statystycy nie podają nawet w ułamkach procent naszego udziału w unijnej produkcji.

Ceny skupu soi w Polsce są niezmienne od paru tygodni,
 wciąż płaci się 1250-1380 zł/t zależnie od lokalizacji i parametrów. Chociaż są już pierwsze zajawki cen 1400 zł/t z dostawą. Najwyższe ceny płacą bezpośrednio przetwórcy i firmy paszowe, natomiast niższe poziomy cenowe oferują firmy handlowe, które proponują odbiór cało samochodowych partii z gospodarstwa.

Ceny innych białkowych:

  • Groch żółty kupuje się po 800-850 zł/t
  • Łubin słodki 850-960 zł/t dosyć duże rozwidlenie cen związane jest z koniecznością indywidualnych negocjacji związanych z wielkością p
  • Bobik po 920 zł/t.

Juliusz Urban        foto. Czubiński

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy