Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Rynek zbóż: Emocje giełdowe powodują spekulacje notowań

Eksperci IGC są przekonani, że ten rok dobrym dla zbóż nie będzie, a ceny zdają się  mówić co innego. 

dr Juliusz Urban10 czerwca 2022, 05:51

Czeka nas najsłabszy rok od czterech sezonów?

W nadchodzącym sezonie 2022/23 Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje, że światowa produkcja pszenicy wyniesie 769 mln ton, czyli o 12,2 mln ton mniej niż w sezonie 2021/22 i będzie to pierwszy spadek od sezonu 2018/2019.

Obniżka prognoz ekspertów wynika głównie ze zmniejszenia areału. W szczególności przewidywana jest, znacznie niższa produkcja na Ukrainie (w porównaniu z kończącym się sezonem mniej o 13,6 mln t) i Australii (– 6,4 mln t) te spadki można zrekompensować wyższymi prognozami dla Rosji (+ 9,7 mln t) i Kanady (+10 mln t), ale już obniżki zbiorów w Indiach, USA i UE  nie będą pokryte innymi wzrostami, a czeka nas zapewne weryfikacja prawdziwości rosyjskich szacunków.

Ukraina zasiała 75 procent powierzchni

W środę premier Ukrainy Denys Szymhal poinformował na facebooku o tym, że tegoroczna kampania siewów w Ukrainie przebiegła pomyślnie i zasiano 75%  ubiegłorocznego areału.

Napisał że Ministerstwo infrastruktury podejmuje wysiłki w celu zwiększenia przepustowości na zachodniej granicy Ukrainy, bowiem z powodu blokowania przez Rosję portów zostało nam 23,5 mln ton zbóż i roślin oleistych.


Pozostało 83 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ