Ceny drobiu trzymają poziom

Po dwóch tygodniach obniżek w skupie żywca drobiowego nastąpiło delikatne zachwianie dotychczasowego trendu, ponieważ część ubojni odnotowała w tym tygodniu podwyżki.
Przez ostatnie dwa tygodnie obserwowane były regularne obniżki cen skupu żywca drobiowego (brojlerów). Jednak ten tydzień okazał się być nieco bardziej zróżnicowany pod względem krajowych tendencji cenowych. Choć ubojnie w niektórych regionach jeszcze obniżyły swoją stawkę skupu, to jednak więcej skorygowało cenniki na plus. Odnotowane podwyżki wynoszą od 10 do 15 groszy za kilogram netto.
Tajwan i Japonia wprowadziły embargo na mięso białe
Trudno powiedzieć, w którym kierunku ostatecznie trend ten pójdzie, ponieważ w kraju zaczyna pojawiać się niepokój związany z ptasią grypą (ognisko w województwie lubuskim) oraz embargiem na drób, jakie wprowadził Tajwan i Japonia. Z relacji ubojni wynika, że pismo w tej sprawie otrzymały zakłady prowadzące eksport w te kierunki świata. Z chwilą pojawienia się ogniska ptasiej grypy Polska utraciła status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI, podtypu H5N8), to automatycznie spowodowało niemożność eksportu drobiu do krajów, które w umowie zastrzegły możliwość eksportu tylko w sytuacji, gdy Polska będzie wolna od tego czynnika chorobowego.
Embargo nie dotyczy wszystkich
Wprowadzone i ogłoszone embargo bardzo ograniczy wywóz mięsa drobiowego do Azji, jednak zakłady które eksportują je na rynek unijny póki co mogą spać spokojnie, oczywiście pod warunkiem posiadania umowy skonstruowanej w taki sposób, że utrata wspomnianego statutu nie przekreśla kontynuowania wymiany handlowej. Z relacji przedstawicieli ubojni wynika, że powodu do większego niepokoju na razie nie ma, a zagrożenie związane z wykrytym ogniskiem wirusa ptasiej grypy zostało zażegnane.
Prawie 3 zł za kilogram drobiu
Tak czy inaczej, stawki skupu żywca drobiowego w Polsce póki co nie ulegają zawirowaniom, związanym z embargiem. Na chwilę obecną oferowana rolnikowi stawka za kilogram żywca drobiowego jest o 10 do 15 groszy wyższa niż przed tygodniem lub (w zależności od regionu) niższa o 15-30 groszy za kilogram. Z przeprowadzonej przez redakcję sondy cenowej wynika, że średnia cena skupu wynosi 2,98 zł/kg, a zatem bilans ostateczny nie uległ zmianie od tygodnia. Maksymalna stawka (na dzień 16.11) wynosi 3,05 zł/kg w województwie podlaskim, a minimalna 2,85 zł/kg w wielu województwach.
Jaja znowu tanieją
Po około dwóch tygodniach bardzo dynamicznie wzrastających cenach skupu jaj spożywczych (chowu klatkowego), obecnie widać delikatne obniżki dotyczące głównie jaj wielkości M. Aktualnie średnia cena jaj nie uległa zmianie od zeszłego tygodnia i wynosi: XL - 0,36 zł/szt., L - 0,32 zł/szt., M - 0,28 zł/szt. i S - 0,20 zł/szt. ag
Zobacz wszystkie ceny skupu żywca drobiowego w Twojej okolicy - sonda cenowa!