StoryEditor

Ceny nawozów azotowych i NPK spadają! Czy w kwietniu kupować nawozy? SONDA NAWOZOWA

Ostatni miesiąc to spore spadki w cenach nawozów, nie tylko azotowych, ale i w wieloskładnikowych i typowo fosforowych. W tym tygodniu nie było inaczej i ceny spadły o kolejne parę set złotych w dół. Saletra amonowa kosztuje już w niektórych punkach poniżej 1400 zł za tonę, a mocznik z inhibitorem kupimy poniżej 2000 zł. Jakie są ceny nawozów? Czy koniec kwietnia będzie najlepszym momentem na zakupy?
17.04.2024., 10:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Światowy rynek nawozów
 • Ceny nawozów w Niemczech
 • Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!
 • Dostawy rosyjskich nawozów do Chin
 • Grupa Azoty zwiększona produkcja nawozów i zmiany w zarządzie
 • SONDA NAWOZOWA: Kwietniowe ceny nawozów. Saletra i fosforowe nawet 300 zł taniej

Ceny nawozów azotowych gwałtownie spadają nie tylko w Polsce, ale na rynku światowym. Przyczyną jest przede wszystkim, wynik ostatniego indyjskiego przetargu na zakup mocznika z 725 000 ton oferowanych w przetargu Indie zakupiły ostatecznie jedynie 340 000 ton. Według analityków Indie mają duże zapasy mocznika, ceny żądane przez nabywców są zbyt wysokie, a w rezultacie załamały się na wszystkich ważnych platformach handlowych.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: DUŻA obniżka cen nawozów. Azotowe i NPK coraz tańsze!

Światowy rynek nawozów

Na Bliskim Wschodzie cena mocznika na załadunek na maj spadła do 295 euro za tonę. Egipt, który jest jednym z najważniejszych dostawców do Europy, nie zgłosił się do przetargu w Indiach, a ceny tam spadły do 315 USD za tonę.

Obecnie również są doniesienia z Chin, że eksport mocznika jest ponownie dozwolony i wkrótce ma się rozpocząć, a to będzie miało wpływ na rynek światowy.

Ceny eksportowe saletry amonowej oraz KAS początkowo niewiele się zmieniły, ponieważ popyt jest dość słaby, a punkty sprzedające nawozy mówią, że w tym roku większym zainteresowaniem cieszy się saletrzak, a nie saletra amonowa.

Globalne korekty cen nawozów, nie dotarły jednak jeszcze do Niemiec. Jak sugerują analitycy, powinno mieć to miejsce z końcem kwietnia, początkiem maja. W połowie kwietnia ceny spotowe mocznika w portach importowych wynoszą około 440 euro za tonę, jest to cena o 25 euro niższa niż w marcu tego roku. KAS to koszt około 370 euro za tonę, nie ma wielkiej różnicy względem marca, AHL jest sprzedawany za nieco ponad 300 euro/t, a Korn Kali podrożało o 5 euro i obecnie kosztuje 333 euro za tonę.

Od początku miesiąca ceny nawozów na rynku francuskim, w ramach dobrze zaopatrzonego rynku światowego, zaczęły ponownie spadać. Zapasy mocznika wśród głównych eksporterów pozostają na bardzo dobrym poziomie, natomiast bieżący popyt, podobnie jak w przypadku kolejnej kampanii, pozostaje ograniczony. 

Dostawy rosyjskich nawozów do Chin

W okresie styczeń-luty 2024 r. dostawy rosyjskich nawozów do Chin wzrosły aż o 94% w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r., osiągając poziom 891,3 tys. ton.

Dzięki temu rosyjscy eksporterzy zarobili 285,3 mln dolarów, jest to wzrost o 28% w tym samym okresie. Rosja przez to stała się największym dostawcą nawozów do Chin. Na drugim miejscu znajduje się Białoruś - eksport 448 tys. ton, o wartości 719,9 tys. ton. 

- Do końca 2023 r. Chiny i Indie stały się głównymi rynkami zbytu dla rosyjskich nawozów, a dostawy do Indii wzrosły o 49% w ciągu 12 miesięcy, osiągając 5,4 mln ton. Na podstawie tego wskaźnika rosyjscy dostawcy zajęli drugie miejsce po chińskich, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przesłali łącznie 5,44 mln ton (wzrost o 62%) - podsumowuje analityk rynkowy. 

Ceny nawozów w Niemczech

Ceny importowe mocznika w północnych Niemczech ponownie zostały obniżone. Ceny hurtowe KAS pozostają jednak stabilne. Trend cen kontraktowych nawozów azotowych ma tendencję do kontynuacji spadkowej. 

KAS (16.04.2024)

 • Północ: 280 - 345 euro/t, spadek o 10 euro, 
 • Zachód: 305 – 355 euro/t, bez zmian,
 • Wschód: 275 – 335 euro/t, bez zmian,
 • Południe: 300 -  370 euro/t, bez zmian. 

Mocznik (16.04.2024)

 • Północ: 410 – 480 euro/t, spadek o 10 euro,
 • Zachód: 435 – 515 euro/t, spadek o 10 euro,
 • Wschód: 405 – 450 uro/t, spadek o 5 euro,
 • Południe: 440 – 520 euro/t, bez zmian.

AHL (16.04.2024)

 • Północ: 270 – 325 euro/t, bez zmian,
 • Zachód: 275 – 350 euro/t, bez zmian,
 • Wschód: 265 – 320 euro/t, spadek o 25 euro,
 • Południe: 285 – 370 euro/t, bez zmian.

Korn- Kali (16.04.2024)

 • Północ: 330 – 370 euro/t, bez zmian, 
 • Zachód: 335 – 380 euro/t, bez zmian,
 • Wschód: 335 – 355 euro/t, bez zmian, 
 • Zachód: 325 – 385 euro/t, bez zmian.

Nawozowy Serwis Cenowy! Ceny nawozów na Twój telefon!

Chcesz być na bieżąco z cenami nawozów i aktualną sytuacją na rynku nawozowym? Już dziś ruszamy z nową usługą: Nawozowy Serwis Cenowy.

Co zyskasz korzystając z naszego serwisu? Otrzymasz na swój telefon, za pośrednictwem SMS w każdą środę, zbiór aktualnych ceny nawozów mineralnych z terenu całej Polski. Zbierane przez nas regularnie ceny saletry amonowej, soli potasowej czy polifoski trafią dzięki temu bezpośrednio na Twój telefon. Dodatkowo dostaniesz link do raportu rynkowego, w którym została omówiona bieżąca sytuacja na rynku, a także przewidywane trendy w zakresie cen nawozów, nie tylko w Polsce, ale i na Świecie. Postaramy się, aby dzięki temu pytanie "kupować czy nie kupować" nie sprawiało już Tobie tylu problemów!

Grupa Azoty zwiększona produkcja nawozów i zmiany w zarządzie

Grupa Azoty opublikowała wyniki produkcji nawozów za marzec br. Jak wynika z informacji, produkcja nawozów azotowych wzrosła względem lutego br. o 40 tys. ton. W lutym 2024 było to 252 tys. ton, natomiast w marcu wyprodukowano ich już 292 tys. ton. Samego mocznika wyprodukowano 107 tys. ton w marcu, a w lutym było to 80 tys. ton.

Odwrotna sytuacja dotyczy nawozów wieloskładnikowych. Różnica nie jest aż tak znacząca, aczkolwiek odnotowano spadek w produkcji. W marcu br. wyprodukowano 51 tys. ton nawozów względem 57 tys. ton w lutym.

- Delikatne odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za marzec pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku z naszymi działaniami optymalizującymi sprzedaż. Przed nami jest jednak bardzo dużo do zrobienia, obecnie rynek naszych produktów jest niezwykle wymagający, stąd intensywnie pracujemy nad konkretnymi rozwiązaniami, które pozwolą nam realizować satysfakcjonujące poziomy produkcji – Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz.

12 kwietnia br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 13 kwietnia Huberta Kamoli na Członka Zarządu spółki, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu. 

Obecny skład zarządu:

 • Adam Leszkiewicz – Prezes Zarządu,
 • Paweł Bielski – Wiceprezes Zarządu,
 • Andrzej Dawidowski – Wiceprezes Zarządu,
 • Hubert Kamola – Wiceprezes Zarządu,
 • Krzysztof Kołodziejczyk – Wiceprezes Zarządu,
 • Andrzej Skolmowski – Wiceprezes Zarządu,
 • Zbigniew Paprocki – Członek Zarządu.
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 13:44