Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków w Finlandii. Chorobę wykryto u bażantów

Obrazek

Grypa ptaków w Europie rozprzestrzenia się coraz bardziej. Fińska Agencja ds. Żywności poinformowała w piątek o wykryciu wirusa u gatunku bażanta wprowadzonego do natury przez człowieka. Co ważne, w Finlandii po raz ostatni grypę ptaków wykryto w 2018 roku.

Dominika Mulak24 stycznia 2021, 12:17

Grypę ptaków wykryto w okolicach gminy Janakkala, 100 km na północ od Helsinek. Obawy pojawiły się w ostatni weekend, gdy w okolicznych lasach zaobserwowano wysoką śmiertelność wśród nowego gatunku bażanta. Jak podała fińska Agencja ds. Żywności, wirusa, którego do Finlandii przyniosło najprawdopodobniej ptactwo wędrowne, został zdiagnozowany laboratoryjnie u pięciu bażantów.

Co ciekawe, w okolicy działa farma, z której przed sezonem łowieckim wypuszczanych jest ok. 20 000 sztuk młodych bażantów. Ze względu na to, że wirusa wykryto u ptaków dziko żyjących, władze nie wydały decyzji o likwidacji bażantów pochodzących z hodowli.

Jednak jak podaje radio Yle, właściciel farmy, aby nie dopuszczać do dalszego rozprzestrzeniania się choroby, postanowił wybić ptaki. Ponieważ nie nakazano ich wybicia są pewne obawy co do wypłaty odszkodowania. Gospodarz szacuje, że wówczas farma straci od 100 do 300 tysięcy euro.

Choroba prawdopodobnie przybyła do Janakkala z innych części Europy.

- Porównując wirusy znalezione w Europie, jest prawdopodobne, że pochodzą one z regionu południowej Rosji i Kaukazu - mówi Sirpa Kiviruusu, szef Jednostki Kontroli Chorób Zwierząt w Agencji ds. Żywności.


10-kilometrowa strefa zamknięta

Po raz ostatni grypa ptaków została wykryta w Finlandii wiosną 2018 roku.

- Ptasia grypa to jedna z najpoważniejszych chorób zwierząt, a przede wszystkim bardzo niebezpieczna dla drobiu. Gdyby choroba mogła się rozprzestrzenić na gospodarstwa hodowlane, miałoby to poważne konsekwencje ekonomiczne – uważa Sirpa Kiviruusu.

Jego zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że choroba występuje już w innych częściach Finlandii. Agencja rozważa obecnie środki zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Na ten moment władze podjęły decyzję, aby drób w gospodarstwach i wszystkie ptaki domowe trzymać w zamknięciu, by nie dopuścić do kontaktu z dzikim ptactwem. Wokół ogniska wyznaczono 10-kilometrową strefę zamkniętą. Jak podaje fińska Agencja ds. Żywności, w okolicy na szczęście nie ma dużych ferm drobiu.

Źródło: yle.fi
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)