Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Drób>

Grypa ptaków – zakaz eksportu do RPA, na Ukrainę i Białoruś

Obrazek

Niestety kolejne kraje wprowadziły zakaz importu produktów i surowców drobiowych z Polski ze względu na wykrycie ognisk grypy ptaków. Nie wszyscy uznają regionalizację... 

Dorota Kolasińska7 stycznia 2020, 15:41
Niestety obawy, które mieli producenci drobiu oraz zakłady mięsne eksportujące drób dotyczące masowego wprowadzania zakazów eksportowych się sprawdziły. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że zgodnie z pismem z dnia 3 stycznia 2020 r. służba weterynaryjna RPA wprowadziła zakaz eksportu drobiu związanego w wystąpieniem w Polsce ogniska grypy ptaków. 

Zakazem objęto: 
żywy drób, gołębie i inne ptaki;
jaja (z wyłączeniem SPF);
świeże (w tym mrożone) mięso drobiowe.
Poinformowano ponadto, iż nie będą wydawane nowe weterynaryjne zezwolenia importowe (veterinary import permits) dla ww. produktów. Niewykorzystane zezwolenia zostaną anulowane, a importerzy zobowiązani są do zwrotu ww. zezwoleń.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że produkty drobiowe przetworzone termicznie są wyłączone z zakazu, o ile importer otrzymał ważne zezwolenie importowe (veterinary import permit).

Niestety to nie koniec. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się komunikaty dotyczące również Białorusi i Ukrainy... 

Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 4 stycznia 2020 r. czasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego

(żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;
mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych; puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);
pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).

Ukraina również wprowadziła czasowe ograniczenia w imporcie produktów oraz surowców drobiowych ze skażonych grypą ptaków regionów – strefy zapowietrzonej i zagrożonej. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu restrykcje wprowadził także Hongkong. Jak dotąd jedynie rynek RPA został całkowicie zamknięty dla produktów i surowców pochodzących od drobiu. Reszta państw, które wprowadziły zakazy uznaje regionalizację.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)