StoryEditor

Grypa ptaków – zakaz eksportu do RPA, na Ukrainę i Białoruś

Niestety kolejne kraje wprowadziły zakaz importu produktów i surowców drobiowych z Polski ze względu na wykrycie ognisk grypy ptaków. Nie wszyscy uznają regionalizację... 
07.01.2020., 15:01h
Niestety obawy, które mieli producenci drobiu oraz zakłady mięsne eksportujące drób dotyczące masowego wprowadzania zakazów eksportowych się sprawdziły. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że zgodnie z pismem z dnia 3 stycznia 2020 r. służba weterynaryjna RPA wprowadziła zakaz eksportu drobiu związanego w wystąpieniem w Polsce ogniska grypy ptaków. 

Zakazem objęto: 
żywy drób, gołębie i inne ptaki;
jaja (z wyłączeniem SPF);
świeże (w tym mrożone) mięso drobiowe.
Poinformowano ponadto, iż nie będą wydawane nowe weterynaryjne zezwolenia importowe (veterinary import permits) dla ww. produktów. Niewykorzystane zezwolenia zostaną anulowane, a importerzy zobowiązani są do zwrotu ww. zezwoleń.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że produkty drobiowe przetworzone termicznie są wyłączone z zakazu, o ile importer otrzymał ważne zezwolenie importowe (veterinary import permit).

Niestety to nie koniec. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się komunikaty dotyczące również Białorusi i Ukrainy... 

Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 4 stycznia 2020 r. czasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego

(żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;
mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych; puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);
pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).

Ukraina również wprowadziła czasowe ograniczenia w imporcie produktów oraz surowców drobiowych ze skażonych grypą ptaków regionów – strefy zapowietrzonej i zagrożonej. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu restrykcje wprowadził także Hongkong. Jak dotąd jedynie rynek RPA został całkowicie zamknięty dla produktów i surowców pochodzących od drobiu. Reszta państw, które wprowadziły zakazy uznaje regionalizację.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:32