Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Drób>

Polska niedługo będzie wolna od grypy ptaków?

Obrazek

 

W naszym kraju wyznaczono 30 ognisk grypy ptaków w tym roku, a w sezonie 2021/2022 94 ogniska HPAI. Ostatnie wygaszono 23 maja 2022, dzięki temu można już ubiegać się o status kraju wolnego od choroby. Jak wygląda aktualna sytuacja? 

Dorota Kolasińska24 czerwca 2022, 08:07

Ostatnie ognisko choroby w tym roku wyznaczono 28.04.2022 w województwie Wielkopolskim w gminie Siedlec. Zlikwidowano tam stado liczące 34,5 tys. szt. indyków rzeźnych. Od wygaszenia ogniska, czyli 23 maja 2022 r. minęło 28 ustawowych dni, po których w czasie gdy nie wystąpi nowe ognisko kraj może ubiegać się o odzyskanie statusu wolnego od choroby. Wywiązano się ze wszystkich procedur wygaszenia, w tym ubicia i utylizacji drobiu oraz odkażania pomieszczeń oraz skażonej paszy lub sprzętu i budynków. W związku z tym Główny Inspektorat Weterynarii złożył w tym zakresie deklarację do OIE 21 czerwca br.  

Niektóre państwa już zniosły zakaz importu mięsa drobiowego, jednak jeszcze wiele z nich tego nie zrobiło, co niestety wpływa na wolumen eksportu mięsa drobiowego.

- Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji – czytamy w komunikacie GIW.

dkol

Źródło: GIW

Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy