Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Fotowoltaika i biogaz>

Więcej pieniędzy na szkolenia dla rolników z zakresu biogazu

Obrazek

Pozytywnie został rozpatrzony wniosek sejmowej Komisji Finansów Publicznych, o wprowadzeniu zmian związanych z wydatkami z rezerw budżetowych oraz w planach rządowych agencji podległych ministrowi rolnictwa. Więcej pieniędzy zostanie przeznaczone m.in. na szkolenia rolników z zakresu biogazu.

wk24 marca 2023, 15:03
Przez sejmową Komisję Finansów Publicznych pozytywnie został rozpatrzony wniosek ministra finansów w sprawie zmiany przeznaczenia rezerw celowych, dotyczących rolnictwa, które zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na 2023 rok.

W rezerwie budżetowej nr 12, która dotyczy zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, proponuje przeznaczyć 2,5 mln zł dla Państwowego Instytutu Weterynaryjnego na:
  • cele inwestycyjne takie, jak: modernizacja serwerowni, zakup przełączników sieciowych oraz na nową centralę telefoniczną,
  • likwidację mogielnika.
W rezerwie budżetowej nr 62, która dotyczy Funduszu Gwarancji w Rolnictwie, MRiRW proponuje, aby kwotę 9 mln 175 tys. zł przeznaczyć na:
  • Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - 7,7 mln na trzy zadania inwestycyjne,
  • WIORIN w Lublinie – 618 tys. na całodobowe dyżury inspektorów na granicy z Ukrainą,
  • WIJHARS w Lublinie - 846 tys. na całodobowe dyżury inspektorów na granicy z Ukrainą
Powyższe wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Finansów Publicznych.

MRiRW wnioskuje o zmiany w planie finansowym ARiMR

Krzysztof Ciecióra, wiceminister poinformował również, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawnioskowało o pozytywne zaopiniowanie zmian w planie finansowym ARiMR w następujących pozycjach:
  • pomoc dla pszczelarzy, o wzrost z kwoty 24,6 mln zł do aż 60 mln zł,
  • pomoc dla rybaków na rozpoczęcie innej działalności gospodarczej do kwoty 4 milionów złotych,
W kolejnym wniosku MRiRW zwróciło się także o pozytywne zaopiniowanie zmiany w planie finansowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Głównymi czynnikami warunkującymi konieczność dokonania zmian w planie finansowym KOWR na 2023 r. jest potrzeba zwiększania kwoty na działania w zakresie promocji produktów rolnych, rolno-spożywczych, hodowli roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich o 3,9 mln zł do 15,9 mln zł. Zwiększenie środków jest związane z większą liczbą planowanych działań angażujących producentów polskiej żywności – mówił w Sejmie wiceminister K. Ciecióra.

Odnawialne źródła energii

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyło wniosek także o zwiększenie puli środków przeznaczonych na odnawialne źródła energii z kwoty 1 mln zł do 2,5 mln zł.

– Zwiększenie środków wynika z bardzo dużego zainteresowania potencjalnych uczestników na szkolenia i warsztaty z zakresu biogazu rolniczego, biometanu i spółdzielni energetycznych – dodał wiceminister K. Ciecióra.

Oba te wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisje Finansów Publicznych.

wk
fot. envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)