StoryEditor

Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Od kiedy wchodzi?

Na czym mają polegać koncepcje rozliczania energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne? I czy będzie to korzystne?
24.03.2024., 08:31h

Słońce jest idealnym źródłem energii odnawialnej, dlatego warto wykorzystać je do produkowania prądu na własny użytek. W Polsce mamy wysokie nasłonecznienie, nawet w porównaniu do krajów, gdzie słońce świeci niemal każdego dnia. To dlatego jesteśmy w stanie wytworzyć tak dużo prądu, aby przydał się do codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych. Niezależność energetyczna, jaką dają panele PV, pozwala na całkowite odcięcie się od dostawców prądu i kapryśnych cen energii.

Fotowoltaika w praktyce - zalety ekonomiczne to nie wszystko

Nic dziwnego, że coraz więcej obywateli decyduje się na panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu lub w ogrodzie. Choć to spora inwestycja, to pamiętajmy, że zwraca się po kilku latach, więc warto. Zalety ekonomiczne to nie wszystko. Przede wszystkim działamy ekologicznie i zaczynamy mieć realny wpływ na środowisko naturalne. Warto skorzystać z programów, które oferują opcje dofinansowania na montaż całego systemu. 

Zobacz także: Grunty pod "energię" - zawieranie umów na dzierżawę pod wiatraki i fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne to konstrukcja bezpieczna i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich działanie jest nienachalne. Wokół rozliczania prądu w ramach fotowoltaiki narosło sporo mitów i nieporozumień. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło stanowisko, że nie powróci do rozliczania prosumentów w systemie net-metering. Przypomnijmy, że w ramach tego rodzaju rozliczenia właściciel fotowoltaiki był równocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej, a wytwarzaną energię we własnej fotowoltaice dostarczał do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Dzięki temu wyprodukowany latem prąd mógł zaspokoić potrzeby także zimą bez żadnej dopłaty!

Fotowoltaika i rozliczanie godzinowe i Nowy system rozliczania od 1 lipca 2024 roku - Dowiedz się więcej na halowies.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:08