Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Kombajny>

Polska premiera nowych kombajnów Case IH

Choć do żniw jeszcze daleko, to firma Case IH już teraz zaprezentowała nowe modele kombajnów zbożowych z serii 250. Nowe kombajny światową premierę miały w ubiegłym roku. Teraz przyszła kolej na krajowy debiut.

Paweł Twardowski13 lutego 2019, 10:48
Inżynierowie w modelach serii 250 dokonali szeregu zmian konstrukcyjnych czyniących z czerwonych kombajnów super wydajne maszyny. Największe kombajny ze stajni Case IH mogą współpracować z hederami o szerokości roboczej aż 14 m. By możliwa była współpraca z takimi przyrządami żniwnymi zwiększono udźwig siłowników unoszących heder o 18%.
Dodatkowo płyta mocująca heder ma możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 12 stopni. Zmieniono także listwy przenośnika pochyłego, które teraz są odlewane.

Praca z tak pokaźnymi hederami wymusiła przeprojektowanie rozdrabniacza słomy, tak by pocięta sieczka była równomiernie rozłożona na całej szerokości pracy maszyny.

Podczas projektowania serii 250 producent kładł największy nacisk na poprawę zarządzania maszyną podczas pracy i wsparcie kombajnisty w podejmowaniu kluczowych decyzji odnośnie strategii zbioru. W tym celu inżynierowie z Case IH opracowali system automatyzacji ustawień najważniejszych podzespołów maszyny o nazwie AFS Harvest Command.

W najbogatszej wersji system wyposażony jest w 16 różnych czujników, które nieustannie śledzą parametry pracy poszczególnych podzespołów kombajnu. Kombajnista może wybrać jeden z kilku wariantów pracy. W trybie minimalizacji strat maszyna automatycznie zmienia prędkość jazdy, obroty wentylatora oraz ustawienie sit w zależności od wysokości plonu. Z kolei w trybie wydajnościowym, kombajn utrzymując dopuszczalny poziom strat ziarna będzie pracował z maksymalną wydajnością.

Kombajny Case IH to maszyny rotorowe. Firma rozwija ten system omłotu od 1977 roku. Jak zapewnia producent nowe kombajny z serii 250 charakteryzują się niskim współczynnikiem uszkodzenia ziarna, który wynosi poniżej 0,5%. Układ czyszczący może kompensować do 12 % bocznych pochyłości.

Ziarno trafia do zbiornika którego pojemność we flagowym modelu 9250 wynosi 14400 litrów. Opróżnianie tak pokaźnego zbiornika trwa zaledwie 91 sekund, a to za sprawą wydajnego przenośnika ślimakowego. Końcówka rury wyładowczej jest sterowana, co pozwala na dokładne wypełnienie środków transportowych odbierających ziarno z pola.


1 z 4
Światowa premiera nowych kombajnów z serii 250 odbyła się w ubiegłym roku.

Światowa premiera nowych kombajnów z serii 250 odbyła się w ubiegłym roku.

2 z 4
W skład serii wchodzą 3 modele – 7250, prezentowany na zdjęciu 8250 oraz największy 9250.

W skład serii wchodzą 3 modele – 7250, prezentowany na zdjęciu 8250 oraz największy 9250.

3 z 4
Miejsce pracy kombajnisty jest przestronne i ergonomiczne.

Miejsce pracy kombajnisty jest przestronne i ergonomiczne.

4 z 4
Najważniejszymi funkcjami kombajnu steruje się za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni.

Najważniejszymi funkcjami kombajnu steruje się za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni.

Picture of the author
Autor Artykułu:Paweł Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)