Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Rosja bombarduje magazyny zbożowe i blokuje porty

Obrazek

Szef unijnej polityki zagranicznej stawia poważne zarzuty Rosji: podobno rosyjskie wojsko bombarduje magazyny zboża i uniemożliwia statkom transportowym opuszczenie portu.

Dorota Kolasińska17 kwietnia 2022, 15:07

Rosyjskie wojska nie oszczędzają sektora rolniczego. Unia Europejska oskarża Rosję o powodowanie utraty bezpieczeństwa żywnościowego i głodu w skali globalnej poprzez najazd na Ukrainę. Szef polityki zagranicznej UE Josep Borell na początku tego tygodnia po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu powiedział, że rosyjskie wojsko niszczy magazyny pszenicy i uniemożliwia eksport zboża.

Według Borrella nie tylko magazyny zboża są niszczone celowo, ale także eksport pszenicy drogą morską jest blokowany. Kilkadziesiąt statków załadowanych pszenicą nie może opuścić ukraińskich portów przez rosyjską marynarkę wojenną. Rosja twierdzi, że sankcje są przyczynę niedoborów żywności i wzrostu ich cen.

Podczas spotkania w Luksemburgu ministrowie omówili m.in. wysiłki na rzecz wzmocnienia komunikacji strategicznej i walki z dezinformacją, a także wspólne działania mające na celu rozwiązanie problemu rosnącego braku bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w Afryce, na Bałkanach Zachodnich, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Dyskusje na temat dodatkowych 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dla Ukrainy mają być kontynuowane.

oprac. dkol na podst. topagar.com

Fot. Envato elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)