Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Trwa rozminowywanie gruntów rolnych na Ukrainie

Obrazek

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy poinformowało o zakończeniu priorytetowego rozminowywania gruntów rolnych w obwodzie czerkaskim, dnipropetrowskim oraz kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu zaporoskiego.

Tomasz Czubiński11 kwietnia 2023, 10:07

– Przez tydzień jednostki Państwowej Służby Ratunkowej, Sił Zbrojnych Ukrainy, Państwowej Specjalnej Służby Transportowej i operatorzy pozarządowi badali ponad 12 tys. ha gruntów rolnych przeznaczonych do priorytetowego rozminowania. Rozminowano 2323 ha z nich – czytamy w raporcie, przedstawionym na posiedzeniu Międzyresortowej Grupy Roboczej.

W regionach, w których trwają działania zbrojne lista priorytetowych terenów do rozminowywania obejmuje tereny położone nie bliżej niż 20 kilometrów od linii aktywnych działań wojennych, które nie są poddawane ciągłemu ostrzałowi.

Zgodnie z Planem przewidziano ocenę i ewentualne dalsze rozminowywanie:

  • w obwodzie czerkaskim - 885 ha;
  • w regionie zaporoskim - 1232 ha;
  • w obwodzie dniepropietrowskim - 2645 hektarów.

– Łącznie 470 tys. hektarów gruntów rolnych jest planowanych do priorytetowej inspekcji i ewentualnego rozminowania w 9 obwodach Ukrainy” – informuje Ministerstwo Gospodarki.

Szefowa resortu Julia Swyridenko zaznaczyła, że na saperów czeka jeszcze dużo pracy i trzeba poczynić starania, aby przyspieszyć rozminowywanie terytorium Ukrainy.

– Potrzebujemy sprzętu, przede wszystkim maszyn do rozminowywania. Państwowe Służby we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych otrzymały polecenie szybkiego nawiązania kontaktów z zagranicznymi producentami w celu zakupu lub zamówienia takich maszyn. Ponadto szukamy sprzętu w krajach, w których taki sprzęt był już używany i jest dostępny. Wreszcie intensyfikujemy współpracę z ukraińskimi producentami, którzy są gotowi pracować w tym kierunku” – powiedziała Swyridenko.

Marek SztejerPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)