Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Flint i dent: kiedy młócić?

Obrazek

Ustalenie odpowiedniego terminu zbioru kukurydzy nie jest łatwe i zależy przede wszystkim od typu odmiany.

dr Maria Walerowska21 września 2016, 06:04

W kukurydzy występują dwa typy odmian: dent i flint. Główną różnicą pomiędzy nimi jest budowa bielma. Wyróżniamy w nim dwie warstwy: szklistą i mączystą. Ziarno typu dent zawiera mniej bielma szklistego niż ziarno typu flint. Jest ono pomarszczone oraz wklęsłe przez co nazywane jest potocznie „Koński ząb” . Ziarno typu dent jest duże i ma wgłębienie na szczycie. Odmiany tego typu szybciej oddają wodę i łatwiej się omłacają.

Typ flint ma większa gęstość i twardość dlatego gorzej oddaje wodę. Kwitnie wcześniej oraz jest bardziej odporny na panujące chłody. Jego ziarniaki są mniejsze i mają kształt zbliżony do okrągłego.

Pojawienie się czarnej plamki u podstawy ziarniaka świadczy o osiągnięciu dojrzałości fizjologicznej. Moment wystąpienia czarnej plamki jest dla nas sygnałem zakumulowania maksymalnej ilości suchej masy. W tym czasie należy regularnie monitorować pole pod kątem terminu zbioru. Od momentu jej pojawienia się mamy około 7-10 dni na zebranie ziarna. Nie należy zbytnio z tym zwlekać, ponieważ po upływie 2 tygodni od fazy czarnej plamki wzrasta ryzyko porażenia przez choroby grzybowe, jak np. Fusarium lub Helmintosporium. Metabolity tych grzybów produkują szkodliwe mikotoksyny.

Z uwagi na panujące w ostatnich tygodniach warunki pogodowe (upały) odmiany o wczesnym FAO (170 – 210 dni) zaczęły przedwcześnie zasychać, zwłaszcza na słabych glebach. W takim przypadku decyzja o terminie zbioru musi być podjęta wcześniej. Jak wynika z informacji, które dotarły do naszej redakcji, wielu rolników rozpoczęło już omłoty kukurydzy.   ij

Fot. Walerowska1 z 2
Ziarno typu dent

Ziarno typu dent

2 z 2
Typ flint ma większa gęstość i twardość dlatego gorzej oddaje wodę.

Typ flint ma większa gęstość i twardość dlatego gorzej oddaje wodę.

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)