Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Kukurydza: dobrze odchwaścić i odżywić

Obrazek

Poza siewem najważniejsze w kukurydzy jest to, by ją dobrze odchwaścić. Poza tym warto też pamiętać o mikroelementach, przede wszystkim cynku.

Jacek Daleszyński10 maja 2021, 14:51
Ważne, by kierować się fazą rozwojową kukurydzy. W teorii mamy trochę czasu na wykonania odchwaszczania, ale warunki mogą być na tyle niesprzyjające, że nie zawsze w zaplanowanym terminie uda się zastosować herbicyd.
– Granicą zabiegów w kukurydzy jest faza 8 liści. Do tego momentu właśnie należałoby wykonać niezbędne dla tej rośliny zabiegi – mówił na naszym webinarium Marcin Kaczmarek, kierownik działu doradztwa i rozwoju w firmie Osadkowski SA. Pod kątem liczby zabiegów, które w kukurydzy wykonujemy, nie jest to uprawa bardzo wymagająca. Niemniej pogoda może spowodować, że w niedługim czasie trzeba będzie wykonać wszystkie zabiegi dla zmaksymalizowania jej plonowania.
– W fazie do BBCH 09 wykonujemy m.in. przedwschodowe odchwaszczanie, a od fazy BBCH 11 do BBCH 18 zabiegi obejmują nawożenie dolistne, odchwaszczanie powschodowe i, jeśli sytuacja tego wymaga, także stosowanie insektycydów – mówił przedstawiciel firmy.

Dwa pakiety na chwasty

Pierwszy z nich obejmuje połączenie znanych substancji, które mają dawać dużą elastyczność w stosowaniu oraz sprawdzać się w większości przypadków, jeśli chodzi o powschodowe zwalczanie chwastów. Połączenie nikosulfuronu i mezotrionu w preparatach Nikosar 060 OD i Juzan 100 SC ma radzić sobie z chwastami dwu- i jednoliściennymi, w tym chwastnicą, miotłą, wiechliną i perzem. Do mieszaniny Marcin Kaczmarek polecał adiuwant Atpolan Bio dla buforowania pH cieczy i lepszego rozpuszczenia wosku na liściach chwastów. Mieszanina polecana jest w fazie 2–7 liścia, a optymalnie w fazie 4–5 liści.
Drugą propozycją jest ten sam zestaw herbicydów uzupełniony o terbutyloazynę w preparacie Tezosar 500 SC. W tym przypadku zabieg można wykonać do 6. liścia kukurydzy, ale optymalnym, proponowanym terminem jest faza 2–4 liści w dawkach po 0,7 l/ha każdego z preparatów.

Dokarmianie przez liść

– Po odchwaszczeniu można myśleć o nawożeniu dolistnym kukurydzy makro- i mikroelementami. Warto podać fosfor i potas w nawozie Alfa Makro oraz cynk, miedź, mangan, molibden i żelazo w produkcie Alfa Mikro – mówił przedstawiciel.

Kompleksowe wsparcie

Tchnologia Don't Stop Growing oparta jest na dwóch produktach: Maxi-Grow i Barrier Si-Ca. Pierwszy z nich ma dostarczyć energii do tworzenia zawiązków kolb, a stosujemy go w fazie 4–6 liści kukurydzy, kiedy powstają zawiązki kolb – mówił Marcin Kaczmarek. Zawiera miedź, żelazo, mangan i cynk oraz ponad 50 substancji organicznych. Drugi z produktów zawiera połączenie krzemu i wapnia, kondycjonery i adiuwanty. Stosuje się go nieco później, bo w fazie 7–12 liści. Ma poprawiać odporność roślin na warunki stresowe, m.in. suszę czy wysokie temperatury.

jd


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)