Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Ploniarka zbożówka atakuje kukurydzę!

Obrazek
Samice ploniarki zbożówki złożyły jaja i obecnie wylęgły się z nich larwy które masowo uszkadzają kukurydzę. Dotyczy to szczególnie plantacji, które nie były chronione insektycydem.
Tomasz Czubiński10 czerwca 2015, 10:43

Objawem żerowania larw jest nieco skarłowaciała roślina oraz postrzępione liście, szczególnie sercowe. W środku wprawne oko znajdzie maleńką jasną larwę - jest to jednak trudne do spostrzeżenia. Szkody te można zaobserwować właśnie w tych dniach, jeśli kukurydza ma dopiero wykształcone 5-6 liści (faza BBCH 15-16). Mała ale żarłoczna larwa przegryza się przez zwinięte w rurkę liście w sercu kukurydzy i w ten sposób uszkadza po kilka z nich. Istnieje ryzyko ze larwa może uszkodzić stożek wzrostu kukurydzy. W efekcie tego rozwój kukurydzy jest zakłócony, łodyga nie rozwija się prawidłowo, roślina karłowacieje, skręca się, czasem wytwarza dodatkowe rozkrzewienia. Wszystko to prowadzi do spadku plonu nie tylko ziarna ale zielonej masy i pogarsza jakość paszy w przypadku kukurydzy na kiszonkę. Ploniarka atakusze w tym roku szczególnie plantacje później siane lub takie które na skutek wiosennych chłodów długo wschodziły.

W celu zwalczania ploniarki zbożówki obecnie jest zarejestrowany tylko jeden środek: Proteus 110 OD. Stosuje się go dość wcześnie: w chwili zrównania się długości trzeciego liścia z długością liścia drugiego. Zawiera on dwie substancje: pyretroid deltametrynę i działający układowo tiachlopryd. Do niedawna były zarejestrowane na ploniarkę także inne insektycydy, np. w owsie Decis, Fastac a w kukurydzy Karate Zeon w dawce 0,1 l/ha.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)