StoryEditor

Ploniarka zbożówka atakuje kukurydzę!

Samice ploniarki zbożówki złożyły jaja i obecnie wylęgły się z nich larwy które masowo uszkadzają kukurydzę. Dotyczy to szczególnie plantacji, które nie były chronione insektycydem.
10.06.2015., 10:06h

Objawem żerowania larw jest nieco skarłowaciała roślina oraz postrzępione liście, szczególnie sercowe. W środku wprawne oko znajdzie maleńką jasną larwę - jest to jednak trudne do spostrzeżenia. Szkody te można zaobserwować właśnie w tych dniach, jeśli kukurydza ma dopiero wykształcone 5-6 liści (faza BBCH 15-16). Mała ale żarłoczna larwa przegryza się przez zwinięte w rurkę liście w sercu kukurydzy i w ten sposób uszkadza po kilka z nich. Istnieje ryzyko ze larwa może uszkodzić stożek wzrostu kukurydzy. W efekcie tego rozwój kukurydzy jest zakłócony, łodyga nie rozwija się prawidłowo, roślina karłowacieje, skręca się, czasem wytwarza dodatkowe rozkrzewienia. Wszystko to prowadzi do spadku plonu nie tylko ziarna ale zielonej masy i pogarsza jakość paszy w przypadku kukurydzy na kiszonkę. Ploniarka atakusze w tym roku szczególnie plantacje później siane lub takie które na skutek wiosennych chłodów długo wschodziły.

W celu zwalczania ploniarki zbożówki obecnie jest zarejestrowany tylko jeden środek: Proteus 110 OD. Stosuje się go dość wcześnie: w chwili zrównania się długości trzeciego liścia z długością liścia drugiego. Zawiera on dwie substancje: pyretroid deltametrynę i działający układowo tiachlopryd. Do niedawna były zarejestrowane na ploniarkę także inne insektycydy, np. w owsie Decis, Fastac a w kukurydzy Karate Zeon w dawce 0,1 l/ha.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 09:10